Dobór i dopasowanie soczewek kontaktowych

Dobór i dopasowanie soczewek kontaktowych
Każdy, kto chciałby nosić soczewki kontaktowe, powinien skorzystać z porady specjalisty, który dzięki doświadczeniu, dysponuje szeroką wiedzą w dobieraniu soczewek kontaktowych i ich pielęgnacji. Tylko specjalista może podjąć odpowiedzialną decyzję, jaki typ soczewek jest odpowiedni dla danego pacjenta.

Każdy pacjent reaguje indywidualnie na różne typy soczewek dlatego przy ich wyborze okulista, dysponujący odpowiednim sprzętem, niezbędnym do właściwego dobrania soczewek kontaktowych przestrzega ściśle określonego schematu badania. Procedura dopasowania soczewek kontaktowych odbywa się indywidualnie dla każdego oka i obejmuje kilka etapów badania kwalifikacyjnego z dobraniem soczewek. Badanie lekarskie przed dobraniem soczewek kontaktowych obejmuje:

  • sprawdzenie ostrości wzroku
  • ustalenie dokładnej refrakcji oka
  • pomiar krzywizny rogówki
  • sprawdzenie przedniego odcinka oka
  • ocenę wydzielania łez

Podczas badania lekarz wyklucza schorzenia oka, ustala wadę wzroku oraz dokonuje pomiaru geometrii oka. Następnie wybiera odpowiedni typ soczewek, dokonuje pierwszego założenia soczewek na rogówki oczu oraz kontroluje ich ułożenie. Po 30 minutach przeprowadza się pierwszą kontrolę podczas której sprawdza się stopień dopasowania soczewki, a po dwóch tygodniach okulista powinień ponownie sprawdzić stopień tolerancji soczewki przez pacjenta. Jeśli wszystko jest w porządku, co trzy miesiące pacjent musi zgłaszać się na okresowe kontrole.

Założone soczewki spełniają niekiedy od pierwszego razu wszystkie indywidualne wymogi i pacjent może juz po pierwszej wizycie wrócić w nich do domu. Niekiedy jednak indywidualne cechy układu wzrokowego sprawiają, że konieczne jest zamówienie u producenta odpowiednich soczewek kontaktowych o podanych przez specjalistę parametrach. Po założeniu dobranych soczewek pacjent zostaje szczegółowo zaznajomiony z zasadami korzystania z soczewek kontaktowych. Poznaje wówczas i ćwiczy sposoby zakładania, zdejmowania i pielęgnowania soczewek kontaktowych.

Ocena artykułu

4.1
z 30 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(10)
4
 
(14)
3
 
(5)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.1 z 30 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty