Czy inteligencja gwarantuje długowieczność?

Czy inteligencja gwarantuje długowieczność?
Od dawna trwa poszukiwanie recepty na długowieczność, lecz jak nikt nie odkrył tajemnicy stulatków. Lekarze zalecają zdrowy tryb życia, nie gwarantując przy tym jego długości i zdrowia. Kolejne badania wskazują jednak, że za wszystko odpowiedzialne są geny.

Badanie przeprowadzone przez zespół lekarzy z Uniwersytetu w Edynburgu w Wielkiej Brytanii wykazało, że osoby długowieczne mają większy od przeciętnego iloraz inteligencji. Analizą objęto ponad 2 tys. osób zamieszkujących Aberdeen w Szkocji, które w roku 1932, mając wtedy 11 lat, zostały poddane testowi oceniającemu wielkość ilorazu inteligencji (IQ). Wyniki badania opublikowano na łamach kwietniowego wydania British Medical Journal.

Zaobserwowano, że osoby z niskimi ocenami często nie dożywały 76. roku życia. Kobiety, które podczas testu uzyskały 115 punktów miały 2-krotnie większą szansę dożyć obecnych czasów niż kobiety z IQ równym 85 punktów. Mężczyźni z lepszymi wynikami testu mieli o 32% zwiększoną szansę przeżycia.

Wcześniejsze badania wykazały, że osoby żyjące w złych warunkach socjalnych nie cieszą się zbyt dobrym zdrowiem i rzadziej dożywają późnej starości. Wykazano, że warunki życia, status finansowy, wykształcenie i zdolności intelektualne są ze sobą ściśle powiązane.

Autorzy badania przypuszczają, że dzieci z dużym ilorazem inteligencji rzadziej sięgają po papierosy, alkohol czy inne używki. Od najmłodszych lat prowadzą bardziej higieniczny tryb życia, umiejąc wybrać to, co dla nich najlepsze.

Ocena artykułu

4.11
z 46 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(16)
4
 
(21)
3
 
(7)
2
 
(2)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.11 z 46 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty