Cukrzycowe Centra Edukacji Lilly (cCEL)
Cukrzycowe Centra Edukacji Lilly to odpowiedź firmy Eli Lilly na potrzebę edukacji osób chorych na cukrzycę w Polsce. Głównym celem tej wyjątkowej inicjatywy jest umożliwienie jak największej liczbie pacjentów bezpłatnego dostępu do wiedzy na temat choroby. pielęgniarki edukacyjne pracujące w ośrodkach cCEL udzielają chorym porad, jak na co dzień radzić sobie z cukrzycą. W pracy z pacjentami pielęgniarki mają do dyspozycji nowoczesne narzędzia – Mapy Konwersacyjne™, które umożliwiają aktywny udział diabetyków w sesjach. „Wyedukowany pacjent może sam sobie pomóc wdrażając w życie pewne zasady – to pacjent, który może uniknąć groźnych powikłań. W trakcie spotkań nie udzielamy żadnych informacji związanych z lekami, czy sposobem leczenia – od tego są lekarze. Chętnie natomiast pomagamy osobom cierpiącym na cukrzycę w nauce samodzielnego wykonywania sobie pomiarów cukru we krwi i interpretacji wyników. Podpowiadamy, jak wpływać na te wyniki poprzez regularne i dobrze skomponowane posiłki, a także adekwatny do wieku i stanu zdrowia danego pacjenta wysiłek fizyczny.” - tłumaczy Helena Borowik, prowadząca edukację w Cukrzycowym Centrum Edukacji Lilly we Wrocławiu.
Jest nas coraz więcej!
Program Cukrzycowych Centrów Edukacji Lilly jest obecny w Polsce od 2007 roku i odnosi coraz większe sukcesy. Od początku istnienia programu w placówkach udało się przeprowadzić ponad 100 000 spotkań edukacyjnych. Obecnie na terenie kraju działa blisko 100 punktów cCEL, a ponieważ zapotrzebowanie na edukację pacjentów jest ogromne, wciąż powstają nowe placówki. Każdego miesiąca ośrodki cCEL odwiedza nawet do 6 tysięcy osób! Co bardzo ważne, połowa z tych osób trafia do placówek cCEL ze skierowania lekarza. Świadczy to o dużej rozpoznawalności i docenieniu programu przez pracownikow służby zdrowia. Wszystkie punkty cCEL są otwarte w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 15:00 do 19:00, co umożliwia skorzystanie z porad również osobom aktywnym zawodowo. Dzięki specjalnie dedykowanej infolinii dostępnej pod numerem 0801 388 008 osoby, które chciałyby skorzystać z usług Cukrzycowych Centrów Edukacji Lilly, mogą uzyskać informację, gdzie mieści się najbliższa taka placówka. Zwykle są one zlokalizowane przy szpitalach lub przychodniach, co jest dodatkowym atutem. W ramach programu Cukrzycowych Centrów Edukacji Lilly została również uruchomiona strona internetowa www.ccel.pl, gdzie dostępny jest wykaz wszystkich placówek.
Cieszymy się coraz większym uznaniem!
19 marca 2009 r. firma Elli Lilly otrzymała od Ministerstwa Zdrowia oficjalną pochwałę i uznanie dla programu edukacyjnego Cukrzycowe Centra Edukacji Lilly. Program cCEL został określony jako doskonały przykład odpowiedzi na ogromne potrzeby edukacyjne pacjentów z cukrzycą. Jak wynika z anonimowych ankiet, które wypełniają osoby odwiedzające placówki cCEL, a także z relacji Pielęgniarek Edukacyjnych, pacjenci także bardzo sobie chwalą tę inicjatywę. 81% badanych twierdzi, że wiedza otrzymana w punktach cCEL pozwala im lepiej radzić sobie z cukrzycą na co dzień. Jak zgodnie twierdzą pielęgniarki edukacyjne, najważniejszym aspektem misji edukacyjnej programu cCEL jest widoczna poprawa jakości życia pacjentów z cukrzycą, a co za tym idzie – poprawa ich samopoczucia.
„Z moich doświadczeń wynika, że po rozpoznaniu cukrzycy pacjenci są często przygnębieni i pesymistycznie nastawieni do swojego dalszego życia z nieuleczalną chorobą. Po kilku wizytach przeważnie obserwuję znaczną poprawę ich samopoczucia. A wszystko to zasługa edukacji, rozmowy, pokazania rozwiązań problemów pojawiających się w codziennym życiu chorego na cukrzycę. A jeśli towarzyszy temu także poprawa wyników badań, satysfakcja jest tym większa.” – mówi pani Halina Grabowska prowadząca edukację w Cukrzycowym Centrum Edukacji Lilly w Krakowie.
Mamy nowoczesne narzędzia
Do sukcesu cCEL przyczynia się także najnowsze narzędzie, którym dysponują Pielęgniarki Edukacyjne. Są to Mapy Konwersacyjne™, których celem jest zaangażowanie małych grup osób chorujących na cukrzycę do otwartej i wartościowej dyskusji na temat ich choroby. Sesje dają uczestnikom możliwość zadawania pytań dotyczących spraw, które ich najbardziej interesują w związku ze stanem zdrowia. Oprócz tego praca z Mapami Konwersacyjnymi™ umożliwia uczestnikom wzajemne dzielenie się doświadczeniami, co zmniejsza ich poczucie osamotnienia w chorobie. Nowe narzędzie jest chętnie wykorzystywane przez pielęgniarki oraz bardzo lubiane przez pacjentów.