Co zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka?

Co zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka?
Częstość występowania czerniaka złośliwego ciągle rośnie. Dora Loria z Uniwersytetu w Buenos Aires prowadziła badanie nad określeniem czynników ryzyka tego nowotworu wśród mieszkańców Argentyny. Wyniki opublikowano na łamach najnowszego wydania czasopisma International Journal of Dermatology.

W analizowanej grupie znaleźli się chorzy z potwierdzonym na podstawie badania histopatologicznego czerniakiem, natomiast w grupie kontrolnej osoby wolne od tej choroby. Od wszystkich uczestników zbierano informacje na temat narażenia na promieniowanie słoneczne (opalanie, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, oparzenie słoneczne przed 15. rokiem życia) oraz czynników konstytucjonalnych (kolor skóry i oczu, fototyp skóry itd.).

Analiza zgromadzonych danych wyłoniła następujące czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia czerniaka: obecność znamion na ramionach, poparzenie słoneczne przed 15. rokiem życia, wakacje na plaży (przez dłużej niż 6 tygodni), jasne oczy i karnacja skóry, odpowiedni fototyp. Uprawianie sportu na świeżym powietrzu przez więcej niż 5790 godzin w ciągu całego życia również zwiększa zagrożenie.

Inne badane czynniki, takie jak zawodowe narażenie na działania promieniowania słonecznego, kolor włosów, obecność piegów czy poziom wykształcenia, nie wpływały na ryzyko.

Wyniki wskazują, że w badanej populacji mieszkańców Argentyny (znaczna część miała przodków z Europy) czynniki ryzyka nie różnią się od czynników określonych dla innych populacji. Ich znajomość jest konieczna dla prowadzenia akcji edukacyjnych mających na celu zmniejszenie zagrożenia czerniakiem.

Ocena artykułu

4.64
z 47 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(32)
4
 
(14)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.64 z 47 głosów

98%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty