Co zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka?

W analizowanej grupie znaleźli się chorzy z potwierdzonym na podstawie badania histopatologicznego czerniakiem, natomiast w grupie kontrolnej osoby wolne od tej choroby. Od wszystkich uczestników zbierano informacje na temat narażenia na promieniowanie słoneczne (opalanie, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, oparzenie słoneczne przed 15. rokiem życia) oraz czynników konstytucjonalnych (kolor skóry i oczu, fototyp skóry itd.).
Analiza zgromadzonych danych wyłoniła następujące czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia czerniaka: obecność znamion na ramionach, poparzenie słoneczne przed 15. rokiem życia, wakacje na plaży (przez dłużej niż 6 tygodni), jasne oczy i karnacja skóry, odpowiedni fototyp. Uprawianie sportu na świeżym powietrzu przez więcej niż 5790 godzin w ciągu całego życia również zwiększa zagrożenie.
Inne badane czynniki, takie jak zawodowe narażenie na działania promieniowania słonecznego, kolor włosów, obecność piegów czy poziom wykształcenia, nie wpływały na ryzyko.
Wyniki wskazują, że w badanej populacji mieszkańców Argentyny (znaczna część miała przodków z Europy) czynniki ryzyka nie różnią się od czynników określonych dla innych populacji. Ich znajomość jest konieczna dla prowadzenia akcji edukacyjnych mających na celu zmniejszenie zagrożenia czerniakiem.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Objawy menopauzy
Czym charakteryzuje się i jak rozpoznać menopauzę.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.