Chorzy na POChP i urlop
Zbliża się lato a wraz z nim pojawia się pytanie gdzie chory na POChP powinien spędzić urlop. Konieczne jest, żeby takie miejsce spełniało kilka podstawowych warunków, które zagwarantują, że choroba nie będzie się pogłębiać i pozwolą zminimalizować u chorego stres związany z ewentualnym pojawieniem się charakterystycznych dla POChP dolegliwości. Czyste powietrze to jeden z podstawowych wyznaczników, którym powinna kierować się osoba chora na POChP wybierając miejsce na swój wypoczynek- stwierdza prof. Jan Zieliński, koordynator programu „Głęboki Oddech”.
Samochody zanieczyszczają powietrze dwutlenkiem siarki, trucizną bardzo szkodliwą dla płuc, dlatego też miejsce, w którym znajdzie się w okresie wakacyjnym osoba chora na POChP powinno być odległe od intensywnego ruchu samochodowego. Ponadto w promieniu 50 km nie powinno być fabryk chemicznych i cementu, a także hut – dodaje prof. Zieliński.
Ruch jest niezwykle istotny dla osób chorych na POChP, a jak wiadomo okres wakacji sprzyja wszelkim formom aktywności. Należy jednak pamiętać, żeby wysiłek dostosowywać do swoich możliwości. Osoby chore na ciężką postać POChP, odczuwający zadyszkę podczas wysiłku powinny wybierać na urlop obszary nizinne, po których łatwiej się poruszać , bez narażania się na osłabienie organizmu. Doskonałym miejscem na tego typu wakacje są nadmorskie plaże , ponieważ oprócz płaskich terenów oferują pełne jodu, a co najważniejsze zdrowe dla płuc powietrze. Natomiast osoby chore na łagodną postać POChP mogą spędzić wakacje w górach, zwracając oczywiście uwagę, żeby nie przesadzić z wysiłkiem fizycznym.
Tak więc chorzy na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc absolutnie nie muszą rezygnować z wakacyjnych wyjazdów i aktywnego wypoczynku. Jeśli chory wybierając miejsce swojego wypoczynku uwzględni zasugerowane wyżej wskazówki, to nie musi się obawiać, że wakacyjny wyjazd wpłynie negatywnie na jego stan- dodaje prof. Zieliński.
„Głęboki Oddech” – Program Profilaktyczno-Edukacyjny „Głęboki Oddech” na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed.
Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 52 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.