Chłopcy mogą cierpieć z powodu wizerunku ciała

Chłopcy mogą cierpieć z powodu wizerunku ciała
Wbrew powszechnym opiniom chłopcy nawet w bardzo młodym wieku, tak samo jak ich koleżanki, przywiązują dużą wagę do własnej sylwetki i - podobnie jak one - mogą bardzo cierpieć, gdy odbiega ona od ideału.

Wnioski takie płyną z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, których wyniki przedstawiono w majowym numerze International Journal of Eating Disorders.

Niezadowolenie z własnego wyglądu jest częstsze u dziewczynek, które z reguły chciałyby być szczuplejsze. Chłopcy również woleliby być szczuplejsi i mocniej zbudowani. Satysfakcja z własnego wizerunku koreluje u chłopców z szacunkiem dla samego siebie.

Naukowcy zwracają uwagę, że konieczne jest prowadzenie dalszych badań w kierunku wpływu odbioru przez chłopców własnego wizerunku na ich zdrowie i psychikę. Analizowane ankiety nie były np. anonimowe i zachodzi obawa, że wielu badanych, którzy nie byli zadowoleni ze swojego wyglądu, nie chciało się do tego przyznać. Podobnie w trakcie badań, gdy chłopcom pokazywano różne rodzaje sylwetek od otyłych do szczupłych i muskularnych, część z nich prawdopodobnie wybrała wariant pośredni pomiędzy rzeczywistym wyglądem a pożądanym ideałem.

Ocena artykułu

3.71
z 34 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(7)
4
 
(17)
3
 
(5)
2
 
(3)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.71 z 34 głosów

71%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty