Cesarskie cięcie zmienia DNA białych krwinek

Dzieci, które przyszły na świat za pomocą cesarskiego cięcia częściej chorują na astmę i cukrzycę. Szwedzcy naukowcy udowodnili, że ta metoda porodu zmienia DNA białych krwinek dziecka, przez co w późniejszym wieku staje się ono bardziej podatne na choroby.
Przeanalizowano 37 próbek krwi pochodzących od noworodków. Krew była pobierana między trzecim a piątym dniem po porodzie i badana pod względem budowy DNA znajdującego się w limfocytach.. Eksperyment umożliwił porównanie budowy krwinek. Dzieci, które przyszły na świat dzięki zabiegowi chirurgicznemu wykazywały odmienną budowę limfocytów Podobne badanie przeprowadzono na zwierzętach. Wyniki wskazywały, że warunki w jakich odbywa się poród mogą mieć wpływ na zmiany w genomie. U osobników, które przychodziły na świat w inny sposób niż naturalny pojawiały się pewne odchylenia od normalnej budowy komplementarnych nici. Wiadomo, że stres towarzyszący przyjściu na świat jest ogromny. Inaczej reaguje organizm, który jest narażany na zmiany stopniowo, jak jest w przypadku tradycyjnego porodu, a inaczej gdy nagle zostaje przeniesiony do innego środowiska, w konsekwencji czego noworodek musi szybko zaadaptować się do nowych warunków nie mając czasu się na nie przygotować.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Objawy menopauzy
Czym charakteryzuje się i jak rozpoznać menopauzę.