Badania pierwszej szczepionki przeciwko HIV

Badania pierwszej szczepionki przeciwko HIV

Przeprowadzone w Tajlandii, 6 letnie badanie fazy III dotyczące szczepionki przeciwko HIV jest punktem zwrotnym w badaniach.

Sanofi Pasteur, dział szczepionek Grupy Sanofi-Aventis notowanej na giełdach w Paryżu (EURONEXT: SAN) i w Nowym Jorku (NYSE: SNY) ogłosiła wyniki wspólnego badania dotyczącego szczepionki przeciwko HIV, które przeprowadzono w Tajlandii w ostatnich sześciu latach. To badanie kliniczne fazy III z udziałem ponad 16 000 dorosłych ochotników w Tajlandii wykazało, że schemat eksperymentalnego szczepienia przeciwko zakażeniu wirusem HIV jest bezpieczny i umiarkowanie skuteczny w zapobieganiu zakażeniu HIV.

Według ostatecznych wyników opublikowanych przez sponsora badania – Naczelnego Lekarza Armii USA – połączenie dawki podstawowej i przypominającej szczepienia ALVAC® HIV i AIDSVAX® B/E zmniejszyły częstość zakażeń wirusem HIV o 31,2% w porównaniu z placebo. Pełne wyniki zostaną przedstawione przez głównego badacza 20 października 2009 r. podczas konferencji AIDS Vaccine 2009 w Paryżu.

„Wprawdzie redukcja ryzyka zakażenia wirusem HIV jest umiarkowana, jednak jest ona statystycznie istotna. Jest to pierwszy, od czasu odkrycia wirusa HIV w 1983r., konkretny dowód na to, że opracowanie szczepionki przeciwko zakażeniu tym wirusem jest jednak możliwe”  powiedział Michel DeWilde, Starszy Wiceprezes ds. Badań i Rozwoju w firmie Sanofi Pasteur wytwarzającej wstępną szczepionkę ALVAC® HIV. „Konieczne są dodatkowe prace w celu opracowania i przetestowania szczepionki która może być zarejestrowana i stosowana na całym świecie.

Sanofi Pasteur będzie angażować się, w ramach partnerstwa publiczno prywatnego, by realizować nadal program badań naukowych opartych na dotychczasowych, przełomowych osiągnięciach.”  – dodał.

Christopher A. Viehbacher, Dyrektor Generalny Sanofi-Aventis, powiedział: „HIV ma większy zasięg niż jakakolwiek firma czy kraj. Sanofi Pasteur będzie nadal realizować swoją długofalową misję, obejmującą działania na rzecz badań i rozwoju szczepionki przeciwko zakażeniu wirusem HIV.

Działamy we współpracy ze środowiskami akademickimi, instytucjami państwowymi, organizacjami pozarządowymi i innymi firmami wytwarzającymi szczepionki, aby pewnego dnia móc udostępnić szczepionki przeciwko zakażeniu HIV.”

Badanie szczepionki przeciwko zakażeniu wirusem HIV zostało przeprowadzone przez tajskie Ministerstwo Zdrowia Publicznego i zespół czołowych badaczy z Tajlandii i USA. Oficjalnym sponsorem badania był Naczelny Lekarz Armii USA w ramach programu rozwoju materiałów medycznych dla armii USA. Badanie zostało sfinansowane przez rząd USA, a w szczególności przez Dział ds. AIDS Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (National Institute of Allergy and Infectious Diseases – NIAID), Narodowy Instytut Zdrowia (National Institutes of Health – NIH) oraz Wydział Armii USA ds. Badań i Materiałów Medycznych Departamentu Obrony. Tajskie Ministerstwo Zdrowia Publicznego i firma Sanofi Pasteur zapewniły szerokie wsparcie niefinansowe, podobnie jak każda strona współpracująca. Pierwsza podawana szczepionka, ALVAC® HIV, została opracowana przez firmę Sanofi Pasteur. Zastosowana w badaniu szczepionka przypominająca, AIDSVAX® B/E, została opracowana przez firmę VaxGen.

Ocena artykułu

4.61
z 33 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(22)
4
 
(10)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.61 z 33 głosów

97%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty