Badania biochemiczne wydolności nerek
- Oznaczanie poziomu mocznika w surowicy
- Oznaczenie poziomu kreatyniny w surowicy
- Klirens endogennej kreatyniny
Główną funkcją nerek jest wydalanie z organizmu zbędnych produktów procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. W diagnostyce i monitorowaniu schorzeń nerek główną rolę odgrywa oznaczanie poziomu mocznika i kreatyniny w surowicy krwi oraz oznaczanie stężenia i dobowego wydalania kreatyniny w moczu.
Oznaczanie poziomu mocznika w surowicy
Mocznik jest związkiem powstającym w procesach metabolizmu białek, wydalanym z organizmu przez nerki a jego monitorowanie jest jednym z podstawowych badań w chorobach nerek. W przypadku upośledzonej czynności nerek stężenie mocznika w surowicy krwi wzrasta i jest odpowiedzialne za objawy mocznicowe takie jak nudności, wymioty, bóle głowy oraz wzmożone pragnienia. Ponieważ poziom mocznika zależy od diety i metabolizmu białka w organizmie dlatego też stany nasilające metabolizm białek lub też zbyt duża ilość spożywanego białka mogą wywoływać wzrost jego stężenia.
Do oznaczenia poziomu mocznika w surowicy pobierana jest krew, a pacjent powinien w dniu badania pozostać na czczo.
Oznaczenie poziomu kreatyniny w surowicy
Kreatynina jest produktem metabolizmu białek mięśni zależnym tylko od masy mięśniowej i pracy mięśni i jej wytwarzanie u danej osoby jest stałe i nie podlega dużym wahaniom związanym z dietą, Monitorowanie poziomu kreatyniny, podobnie jak poziomu mocznika, jest jednym z podstawowych badań wykonywanych w chorobach nerek. Do oznaczenia poziomu kreatyniny w surowicy pobierana jest krew pacjetna, który w dniu badania powinien pozostać na czczo.
Oprócz określenia stężenia kreatyniny we krwi oznacza się także jej stężenie w moczu oraz dobowe wydalanie z moczem. Badania te są użyteczne w obliczaniu tzw. klirensu endogennej kreatyniny.
Klirens endogennej kreatyniny
Klirens endogennej kreatyniny jest to zdolność nerek do oczyszczania krwi z kreatyniny. Znając poziom kreatyniny we krwi i w moczu oraz objętość wydalonego moczu można wyliczyć ile krwi oczyszczają nerki z kreatyniny w określonej jednostce czasu. Wynik zwykle podaje się w ml/min. Klirens kreatyniny jest bardzo wygodnym parametrem w rozpoznawaniu i monitorowaniu niewydolności nerek informującym o aktualnej filtracji nerkowej.