Abc aktywności fizycznej

- Korzyści z aktywności fizycznej
- Wpływ aktywności fizycznej na układ krążenia
- Aktywność fizyczna a kalorie
Korzyści z aktywności fizycznej
Aktywność fizyczna poprawia stan zdrowia na różne sposoby:
- zmniejsza czynność mięśnia sercowego,
- obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych,
- zwiększa ilość masy kostnej,
- chroni przed osteoporozą,
- nasila spalanie kalorii,
- sprzyja obniżeniu masy ciała i utrzymaniu pożądanej wagi,
- prowadzi do wzrostu podstawowej przemiany materii,
- zmniejsza apetyt,
- pomaga w redukcji masy tłuszczowej ciała.
Wpływ aktywności fizycznej na układ krążenia
Wysiłek fizyczny powoduje mobilizację organizmu, przejawem jej są m.in. zmiany czynnościowe w obrębie układu krążenia. Spośród różnych czynności szczególnie doniosłą rolę odgrywa:
- zaopatrywanie tkanek w tlen oraz transport dwutlenku węgla w przeciwnym kierunku,
- dystrybucja energii cieplnej i ochrona organizmu przed przegrzaniem,
- transport substratów energetycznych z tkanki tłuszczowej i wątroby do mózgu i mięśni,
- transport metabolitów z tkanek,
- transport hormonów i innych związków biologicznie czynnych.
Przebieg tych czynności determinuje zdolność człowieka do wykonywania wysiłku fizycznego, tzn. warunkuje jego intensywność oraz czas trwania. Zintegrowana reakcja układu sercowo- naczyniowego na obciążenie organizmu powoduje zwiększenie ogólnego przepływu krwi oraz redystrybucję, która zapewnia dostateczny dopływ krwi do tych tkanek, w których zwiększa się metabolizm. Zapotrzebowanie mięśni na tlen zależy od intensywności procesów utleniania, które się tam dokonują, te natomiast są podyktowane intensywnością wykonywanego wysiłku fizycznego.
Aktywność fizyczna a kalorie
Organizm posiada pewne zasoby energetyczne, dzięki którym możliwe jest funkcjonowanie organizmu, w tym również angażowanie się w aktywność fizyczną. Spożywane produkty stanowią źródło substratów energetycznych, które kumulują się w organizmie w różnych ilościach. Najbardziej liczne są zasoby tłuszczowe, przewyższają nawet ilość węglowodanów. Najłatwiej dostępne są węglowodany ponieważ wszystkie tkanki mogą je wykorzystywać natomiast nie wszystkie tkanki mają zdolność wykorzystywania kwasów tłuszczowych. Mechanizmy regulujące metabolizm poszczególnych rodzajów substratów decydują o kolejności w jakiej poszczególne zasoby energetyczne będą poddawane utlenianiu. Najbardziej korzystne dla organizmu jest wykorzystywanie w pierwszej kolejności rezerw tłuszczowych. Wśród czynników stymulujących utlenianie tłuszczów znajdują się dostępność tlenu oraz szybkość zużycia energii. Aktywność fizyczna może zatem spowodować wzrost tempa metabolizmu kwasów tłuszczowych, przyczyniając się tym samym do zredukowania tkanki tłuszczowej. Doniosłe znaczenie ma fakt, utrzymywania się nasilonego tempa przemiany materii jeszcze przez 48 godzin po zakończeniu wysiłku. Jest to związane z działaniem hormonów wydzielanych w czasie wysiłku, m.in. insuliny. Stężenie tego hormonu zmniejsza się w czasie długotrwałej aktywności fizycznej nawet o 20- 30%. Skutkiem tego jest zmniejszenie zużycia glukozy przez niektóre tkanki, np. tłuszczową co pozwala na zaoszczędzenie tego substratu na potrzeby mózgu i mięśni pracujących.
mgr Dariusz Kowalczykspecjalista rekreacji ruchowej
Podobne teksty
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Przepuklina pachwinowa - częsty problem
Chociaż jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, nie rozpoznana i nieleczona może być źródłem poważnych problemów
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.