24 tydzień ciąży

24 tydzień ciąży
Spis treści
  1. Rozwój twojego dziecka
  2. Twoja ciąża

Rozwój twojego dziecka

Chociaż twoje dziecko wciąż otrzymuje tlen z krwi przepływającej przez łożysko, kiedy dojdzie do porodu płuca będą musiały same pobierać tlen z powietrza. Przygotowując się do kontaktu ze światem zewnętrznym, płuca zaczęły produkować surfaktant. Surfaktant jest substancją, która zapobiega zapadaniu się i sklejaniu pęcherzyków płucnych podczas wydechu i w ten sposób umożliwia prawidłowe oddychanie.

Ponieważ ucho wewnętrzne dziecka jest już w pełni rozwinięte, twoje dziecko wie kiedy jest położone do góry nogami a kiedy z głową u góry, podczas pływania i poruszania się w płynie owodniowym. Ucho wewnętrzne kontroluje równowagę ciała.

Twoja ciąża

Między 24 a 28 tygodniem należy wykonać ważny test ciążowy - test poziomu glukozy we krwi (OGGT). Test ten może wykryć cukrzycę ciężarnych, czyli taką postać cukrzycy która występuje w okresie ciąży i może powodować zaburzenia u noworodka, takie jak niski poziom glukozy we krwi. Cukrzyca ciężarnych może też zwiększyć szanse na konieczność wykonania cięcia cesarskiego, ponieważ prowadzi do nadmiernego wzrostu dziecka z powodu nieprawidłowości hormonalnych (makrosomia). Test OGGT polega na tym, że wypijesz słodki płyn, po czym zostanie ci pobrana krew. Jeśli stężenia glukozy we krwi będą nieprawidłowe, zostaną przeprowadzone dalsze testy, które omówi z tobą twój lekarz prowadzący. Zwykle cukrzyca ciężarnych może być kontrolowana odpowiednią dietą (podobną do diety innych osób chorych na cukrzycę), jednak czasem konieczne staje się leczenie insuliną.

Ocena artykułu

4.1
z 90 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(39)
4
 
(36)
3
 
(5)
2
 
(5)
1
 
(5)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.1 z 90 głosów

83%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty