10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, odbyła się w Warszawie debata pod hasłem: Już ponad milion Polaków leczy się w poradniach zdrowia psychicznego! Czy mają szansę na normalne życie? z udziałem największych autorytetów w dziedzinie psychiatrii, przedstawicieli pacjentów, mediów, rzeczników praw pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. W debacie udział wzięli m.in.: prof. Marek Jarema - krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii, prof. Aleksander Araszkiewicz - prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, doc. Joanna Meder - dyrektor lecznictwa Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
W imieniu pacjentów i osób wspierających chorych i ich rodziny głos zabrał ks. Arkadiusz Nowak - prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, dr Maria Pałuba prezes Towarzystwa Przyjaciół Tworek „Amici di Tworki”, Andrzej Warot - prezes Związku Stowarzyszeń Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie POL -FAMILIA, Krystyna Barbara Kozłowska - dyrektor Biura Praw Pacjenta przy Ministrze Zdrowia oraz Jadwiga Kamińska - prezes Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia.
Stronę rządową reprezentował Bolesław Piecha, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Podczas spotkania zostały omówione najważniejsze problemy związane z ochroną zdrowia psychicznego, w tym konieczność wdrożenia Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz zapewnienia osobom z zaburzeniami psychicznymi szerszego dostępu do nowoczesnej farmakoterapii.
Minister Bolesław Piecha przedstawił stanowisko resortu zdrowia dotyczące szerszej dostępności do nowoczesnej farmakoterapii, którą uzyskają pacjenci cierpiący na schizofrenię. Według statystyk schizofrenia jest najczęściej występującą przewlekłą chorobą psychiczną, na którą w Polsce choruje ok. 400 tys. osób. Początek choroby najczęściej ma miejsce u osób w wieku 18-25 lat zaś jej przewlekły charakter prowadzi do wycofania się z aktywnego życia, ograniczenia zainteresowań i potrzeb.
Minister oświadczył, że w najbliższym czasie przestanie funkcjonować pojęcie tzw. „schizofrenii lekoopornej” a tym samym cierpiący na schizofrenię otrzymają szerszy dostęp do nowoczesnej farmakoterapii. Do tej pory refundacja leków nowoczesnych, lepiej tolerowanych, dających mniej objawów niepożądanych i chętniej przyjmowanych przez pacjentów była ograniczona administracyjnie do tzw schizofrenii lekoopornej czyli w rozumieniu urzędników, takiej postaci choroby, gdzie nie ma szans na wyleczenie lekami klasycznymi. Ograniczenie to sprawiło m.in., że chorzy, którzy po raz pierwszy zachorowali na schizofrenię (często w wieku 20 -26 lat) nie mieli dostępu do nowoczesnej farmakoterapii i byli leczeni lekami klasycznymi wywołującymi objawy uboczne uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie w zwykłym środowisku, stygmatyzujące bardziej niż choroba.
Oświadczenie Ministra spełniło wieloletnie oczekiwania środowiska psychiatrów oraz pacjentów cierpiących na schizofrenię w zakresie dostępności do nowoczesnej farmakoterapii. Ta decyzja daje szansę szczególnie młodym ludziom na normalne życie, naukę, pracę oraz podejmowanie nowych ról społecznych.
D&D Communication
Podobne teksty
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Ciąża pozamaciczna rodzaje i objawy
Ciąża ektopowa to każda ciąża, która rozwija się poza jamą macicy.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Cykl menstruacyjny
Zachodzący w organiźmie kobiety cykliczne zmiany są wynikiem procesu wymiany informacji między obszarem mózgu zwanym podwzgórzem, przysadką mózgową, jajnikami i macicą.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.