Przyszłość wykrywania raków krtani i odbytu

Przyszłość wykrywania raków krtani i odbytu
Naukowcy ze Szkocji opracowali nową metodę wykrywania wczesnych stadiów raka krtani i odbytu. Pozwoli ona uzyskać informacje o rozwoju choroby nowotworowej w fazie, gdy nie występują jeszcze niepokojące objawy. Nowa metoda wykorzystuje badanie endoskopowe przewodu pokarmowego. Pacjentowi podawany jest środek kontrastowy fosforyzujący, który ma zdolność wiązania się z komórkami nowotworowymi. Mini- kamera endoskopu emituje fioletowe promienie oświetlając błonę śluzową przewodu pokarmowego. W przypadku występowania zmian nowotworowych chora tkanka w odpowiedzi emituje minimalna ilość światła (fosforyzuje) i jest to odbierane przez kamerę endoskopu. Sprawdzanie skuteczności nowej techniki będzie prowadzone przez najbliższe 6 miesięcy w Szkocji w szpitalu Ninewells w Dundee.

Naukowcy ze szpitala Ninewells i uniwersytetu w Glasgow uważają, że obecnie stosowane metody diagnostyczne nie wykrywają 20-30 procent przypadków zachorowania na raka, zwłaszcza we wczesnych stadiach. Dlatego nowa technika zwana EFDS (Endoscopic Fluorescence Detection System) może znaleść zastosowanie przede wszystkim jako badanie skryningowe w grupach osób z podwyższonym ryzkiem chorony nowotworowej krtani i odbytu.

Jeśli przeprowadzone badania skuteczności metody EFDS potwierdzą pokładane w niej nadzieje, będzie ona dostępna w 40 ośrodkach w W. Brytanii.

Ocena artykułu

4.04
z 51 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(17)
4
 
(23)
3
 
(8)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.04 z 51 głosów

78%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty