Moczenie nocne wśród dzieci

Moczenie nocne wśród dzieci
Problem moczenia nocnego dotyka w Polsce co 3 dziecko w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Dla większości dzieci pierwsze ciepłe dni to okazja, by wraz z rówieśnikami spędzać czas na wspólnych zabawach. Tymczasem wśród dzieci dotkniętych problemem moczenia nocnego zawstydzenie i upokorzenie powoduje wyobcowania i niechęć do rówieśników. Poczucie wstydu jest źródłem izolacji. W związku z nadejściem wiosny i zbliżającymi się wycieczkami szkolnymi problem moczenia nocnego znów nabiera na sile.
Z raportu przeprowadzonego przez SMG/KRC w 2007 r. wynika, że problem moczenia nocnego dotyczy 300 tys. dzieci w całej Polsce. Utrzymujące się moczenie nocne prowadzi do poważnych następstw w psychice, które z wiekiem mogą powodować postępującą izolację z życia społecznego. Dziecko moczące się narażone jest na odrzucenie, represje i zawstydzenie w środowisku rodzinnym, a także wśród rówieśników. Dlatego tak ważne jest, by podejmować dyskusję na temat moczenia nocnego, a przede wszystkim diagnozować i leczyć dotknięte problemem dzieci.

- Problem moczenia nocnego wraca na wiosnę, podobnie jak w okresie wakacyjnym. Zwiększa się bowiem kontakt dzieci z rówieśnikami. Rośnie przy tym poczucie wstydu, które powoduje izolację - mówi dr n. med. Grzegorz Paruszkiewicz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „DOBRA NOCKA”. – Dawniej myślano, że źródłem tego przykrego schorzenia są zaburzenia emocjonalne dziecka. Dziś już wiemy, że moczenie nocne u większości dzieci jest spowodowane nieprawidłową czynnością układu moczowego. Aby pomóc naszym pociechom konieczne jest zrozumienie problemu przez dorosłych
i wsparcie, które mogą dać dziecku, by wspólnie poradzić sobie z problemem.

Dzieci moczące się unikają kontaktów z rówieśnikami, nie wyjeżdżają na wycieczki szkolne, na kolonie czy zielone szkoły. Obawiają się poniżenia i izolacji. Rozwija się u nich poczucie winy i kompleks niższości. Budzenie się w mokrym łóżku to dla nich upokarzająca codzienność. Dzieci te spotykają się często z niezrozumieniem rodziców, a także z niezrozumieniem lekarzy. Niepokojący jest bowiem fakt, że moczenie nocne nadal postrzegane jest jako skutek problemów emocjonalnych u dzieci. A w rzeczywistości jest odwrotnie – schorzenie to stanowi przyczynę zaburzeń w sferze psychiki dziecka.

Jak wynika z raportu SMG/KRC z 2007 roku moczenie nocne jest najczęstszym, po schorzeniach alergologicznych, problemem dotykającym dzieci. Polega ono na mimowolnym oddawaniu moczu podczas snu w wieku, w którym dziecko powinno już kontrolować tę czynność. Każde dziecko powyżej 5 roku życia, u którego występuje moczenie nocne powinno być zbadane przez lekarza. Metody leczenia zależą od przyczyn. U dzieci z moczeniem nocnym związanym ze zmniejszoną pojemnością pęcherza moczowego i współistniejącymi zaburzeniami czynności dolnych dróg moczowych, bardzo dobre efekty leczenia uzyskuje się stosując leki regulujące czynność dolnych dróg moczowych. Pierwszym krokiem jest uświadomienie rodzicom, że moczenie nocne to schorzenie, które dotyka 10 procent dzieci w Polsce. Kolejnym – konsultacja z lekarzem i podjęcie się skutecznego i bezpiecznego leczenia, które zapobiegnie pojawieniu się wtórnych zaburzeń emocjonalnych oraz da dziecku a także całej rodzinie szansę na normalne życie.

O Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym
Stowarzyszenie "DOBRA NOCKA" jest organizacją pożytku publicznego. Zostało powołane przez grupę lekarzy zajmujących się leczeniem dzieci z moczeniem nocnym. Oprócz udzielania pomocy dzieciom i rodzinom dotkniętym tą chorobą, Stowarzyszenie skupia się na działaniach edukacyjnych i informacyjnych. Działania edukacyjne kierowane są przede wszystkim do rodziców. „DOBRA NOCKA” przekazuje im wiedzę na temat profilaktyki, prawidłowego rozwoju oraz sposobu postępowania z dziećmi z moczeniem nocnym. Wiedza i postawa rodziców mają kluczowy wpływ na powodzenie terapii. Stowarzyszenie zaprasza rodziców wraz z dziećmi i wszystkich zainteresowanych do korzystania z infolinii pod numerem (0) 801 353 500, a także do odwiedzenia strony internetowej www.moczenienocne.pl.

O problemie moczenia nocnego
Według statystyk, w Polsce średnio aż troje dzieci w każdej pierwszej klasie szkoły podstawowej dotkniętych jest moczeniem nocnym. Oznacza to, że aż 10 procent wszystkich dzieci cierpi, budząc się w mokrym łóżku i ponosi konsekwencje tej przykrej oraz stresującej choroby. Dlatego też moczenie nocne trzeba leczyć. Obecna wiedza lekarska pozwala na zastosowanie skutecznych metod leczenia. Odpowiednie leczenie moczenia nocnego przywraca dziecko do normalnego funkcjonowania w środowisku rówieśników.

Ocena artykułu

4.6
z 35 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(23)
4
 
(11)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.6 z 35 głosów

97%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty