Klasterowe bóle głowy są uwarunkowane genetycznie

Klasterowe bóle głowy są uwarunkowane genetycznie
Klasterowe bóle głowy to nawracające napady bólowe zlokalizowane wokół jednego z oczodołów. Napady powtarzają się seriami, np. kilka razy dziennie przez parę tygodni, a potem następuje przerwa. Ból może być wywołany przyjęciem niektórych leków, czy spożyciem alkoholu. Objawy towarzyszące obejmują m.in. łzawienie, wyciek z nosa, zaczerwienienie spojówek. Badacze od dawna zadają sobie pytanie - co przyczynia się do występowania tych dolegliwości?

Włoscy naukowcy z Carlo Besta National Neurological Institute badali częstość występowania klasterowego bólu głowy wśród rodzin osób z tym schorzeniem, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy czynniki genetyczne odgrywają jakąś rolę w rozwoju choroby. Wyniki opublikowano na łamach najnowszego wydania czasopisma Neurology.

Analiza zgromadzonych danych ujawniła, że u co piątego badanego występował ten rodzaj bólu w wywiadzie rodzinnym. W porównaniu z populacją ogólną krewni pierwszego stopnia mieli znacznie większe ryzyko wystąpienia tej choroby, w dalszej rodzinie ryzyko było mniejsze.

Wyniki tego badania wskazują na zagrożenie wystąpieniem klasterowego bólu głowy u krewnych osób z tym schorzeniem. Wydaje się wobec tego, że istnieje potrzeba dokładnego zbierania wywiadu wśród krewnych chorych.

Podobne teksty