Zwapnienia zastawek serca a ryzyko zawału serca

Zwapnienia powstają w pierścieniu włóknistym, który wspiera zastawkę mitralną, która kontroluje przepływ krwi z lewego przedsionka do lewej komory serca.
Po porównaniu ze znanymi czynnikami ryzyka chorób serca jak nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, cukrzyca, otyłość, brak aktywności fizycznej i palenie tytoniu, obecność zwapnień w pierścieniu mitralnym okazała się być dodatkowym, niezależnym czynnikiem związanym ze wzrostem ryzyka zawału mięśnia sercowego lub zgonu. Naukowcy twierdzą, że nie jest jasne, co powoduje zwapnienia pierścienia mitralnego, ale miażdżyca jest możliwą przyczyną.
Zwapnienia pierścienia mitralnego są dosyć częste. W badaniu (w ramach Framingham Heart Study) obejmującym blisko 2000 osób (w wieku średnio: mężczyźni 69, kobiety 73 lat), u których w latach 1979-1981 wykonywano USG serca (echokardiografię), obecność zwapnień stwierdzono u 14%. Uczestników badania poddano 16-letniej obserwacji w kierunku chorób sercowonaczyniowych- zawału serca, choroby wieńcowej, zastoinowej niewydolności serca, udaru mózgu i nagłej śmierci sercowej. Osoby, u których stwierdzono zwapnienia pierścienia mitralnego, były obarczone 50% większym prawdopodobieństwem rozwoju chorób sercowonaczyniowych i 60% większym prawdopodobieństwem zgonu z przyczyn sercowonaczyniowych. Zwapnienia te były także związane z większą śmiertelnością spowodowaną wszystkimi przyczynami. W oparciu o wyniki, badacze twierdzą, że mogą być one markerem „przedklinicznym” chorób sercowonaczyniowych. Wydaje się, że istnieje związek między zwapnieniami pierścienia mitralnego i tradycyjnymi czynnikami ryzyka chorób serca. Można spekulować, że są testem długoterminowego narażenia na czynniki ryzyka, oraz że kontrola znanych czynników ryzyka jak nadciśnienia tętniczego hipercholesterolemii mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju zwapnień.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.