Żółty Tydzień - warto zaszczepić się wcześniej.

"Żółty Tydzień" to jedna z niewielu okazji do zaszczepienia się przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby typu A i typu B szczepionkami, które spełniają najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa i skuteczności. W każdym z miast uczestniczących w "Żółtym Tygodniu", w wybranych gabinetach będzie można zaszczepić się pojedynczymi szczepionkami przeciwko WZW typu A i WZW typu B, a także szczepionką skojarzoną uodporniającą na oba typy choroby. W trakcie akcji cena dostępnej na miejscu szczepionki wraz z zastrzykiem oraz niezbędnym badaniem lekarskim będzie niższa niż cena tej samej szczepionki w aptece. Jedynie zastosowanie pełnego cyklu szczepień (dwie lub trzy dawki w zależności od wybranej szczepionki) gwarantuje długotrwałą ochronę przed zachorowaniem.
Potencjalnie śmiertelny wirus "żółtaczki wszczepiennej" (HBV) zagraża każdemu z nas, niezależnie od wieku. Do zakażenia HBV może dojść podczas zabiegów medycznych naruszających ciągłość tkanek, takich jak iniekcje, dializy, gastroskopie, zabiegi stomatologiczne, jak również podczas przekłuwania uszu, wykonywania tatuażu, manicure, w salonie fryzjerskim. Wirus przenosi się również poprzez kontakt seksualny z zakażonym partnerem. W Polsce aż 60% zakażeń jest następstwem zabiegów medycznych. Wirus HBV jest od 50 do 100 razy bardziej zakaźny od wirusa HIV. Zarówno przebieg WZW typu B, jak i powikłania choroby są bardzo ciężkie. "Żółtaczka wszczepienna" może doprowadzić do marskości i niewydolności wątroby, a także rozwoju raka tego narządu. Wtedy jedyną szansą na przeżycie jest przeszczep. W Polsce, pomimo spektakularnego spadku liczby zachorowań związanego z upowszechnieniem szczepień, na WZW typu B zapada rocznie ponad dwa tysiące osób. Ponadto szacuje się, że 1%-2%, czyli aż 500 tys. Polaków jest nosicielami wirusa HBV i stanowi potencjalne źródło zakażenia dla innych. Jedyną skuteczną i długotrwałą metodą zapobiegania WZW typu B i jego konsekwencjom są szczepienia ochronne. W Polsce szczepienia przeciwko "żółtaczce wszczepiennej" są zalecane wszystkim nieuodpornionym, a w szczególności: dzieciom nie podlegającym szczepieniom obowiązkowym, młodzieży, kobietom w wieku rozrodczym, przewlekle chorym oraz osobom przygotowującym się do zabiegów operacyjnych.
Wirus WZW typu A (HAV) przenosi się drogą pokarmową. Do zachorowania dochodzi poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusem wody pitnej lub mytych w niej owoców i innych surowych pokarmów oraz poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną. WZW typu A wymaga hospitalizacji, może być długotrwałe i mieć ciężki przebieg, zwłaszcza u osób dorosłych. Obecnie aż 93% dzieci do 15. roku życia nie ma przeciwciał chroniących przed zachorowaniem. W związku ze zwiększającą się liczbą osób podatnych na zachorowanie stale wzrasta w Polsce zagrożenie wybuchem epidemii "żółtaczki pokarmowej". W Polsce szczepienie przeciwko WZW typu A zalecane jest szczególnie dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokim ryzyku zachorowania na WZW typu A.
Podczas "Żółtego Tygodnia" ceny szczepień będą kształtować się następująco:
- przeciwko WZW typu B (dawka dla osoby dorosłej) - do 40 zł
- przeciwko WZW typu B (dawka pediatryczna) - do 33 zł
- przeciwko WZW typu A (dawka dla osoby dorosłej) - do 97 zł
- przeciwko WZW typu A (dawka pediatryczna) - do 68 zł
- przeciwko WZW typu A + B (dawka dla osoby dorosłej) - do 95 zł
- przeciwko WZW typu A + B (dawka pediatryczna) - do 62 zł
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.