Znaleziono kolejny gen odpowiedzialny za raka prostaty

Na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences pojawiły się wyniki badań wskazujące, że kolejny gen zaangażowany w proces nowotworowy raka stercza został odkryty. Gen ANX7 znajduje się na chromosomie 10q21. To miejsce było od dłuższego czasu podejrzewane o związek z ryzykiem raka prostaty i innymi nowotworami człowieka. Naukowcy amerykańscy, fińscy i szwajcarscy z dr Meera Srivastava na czele przeprowadzili eksperyment, który wykazał, iż ANX7 jest genem supresorowym nowotworów prostaty.
Termin gen supresorowy oznacza, że funkcja prawidłowej kopii genu polega na zapobieganiu rozwojowi raka. Gdy nastąpi mutacja w genie supresorowym, wtedy groźba, że rozwinie się nowotwór, staje się poważna. Jeśli nie ma innych mechanizmów naprawczych komórki nowotworowe zaczynają się rozwijać i mnożyć.
Naukowcy przebadali próbki tkanek pochodzące od 300 mężczyzn, którzy zachorowali na raka prostaty. Po dokładnej analizie genetycznej uznali, że mutacje w genie ANX7 wskazują właśnie na niego, jako odpowiedzialnego za rozwój raka prostaty. Zaawansowane badania genetyczne na pewno pomogą we wczesnej diagnostyce nowotworowej. Na razie najlepszą metodą prewencyjną jest regularne badanie per rectum oraz pomiar PSA u mężczyzn powyżej 50. roku życia.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.