Zmiany cyklu miesiączkowego początkiem menopauzy

Najnowsze badania dowodzą, że nawet subtelne zmiany w długości cyklów menstruacyjnych należą do pierwszych oznak wejścia w pierwszy okres menopauzy, w przypadku kobiet w ostatnich latach płodności. Badania zostały opublikowane w marcowym wydaniu czasopisma Menopause.
Termin menopauza oznacza samoistne zatrzymanie miesiączkowania, po którym wystąpiła przynajmniej roczna przerwa w krwawieniach. Kobiety wchodzą w menopauzę średnio w wieku 51 lat. Jednak wiek nie jest najlepszym wyznacznikiem, ponieważ niektóre kobiety zaczynają obserwować zmiany w wieku 40 lat albo w późnych latach ’50. Początkowy okres menopauzalny, gdy obserwuje się nagłe uderzenia ciepła i inne symptomy spowodowane zmianami hormonalnymi, trwa zwykle 4 lata. W przypadku młodych kobiet jest bardzo istotne, aby potrafiły rozpoznać u siebie takie symptomy, ponieważ lekarz może ich nie powiązać z menopauzą.
Zmiany hormonalne często występują znacznie wcześniej niż wyraźne symptomy. Naukowcy stwierdzili, że najmniejsze zmiany długości cyklów wiążą się ze zmianami ważnego hormonu płciowego FSH i inhibiny B.
W początkowej fazie menopauzy (w tzw. okresie premenopauzalnym) wiele kobiet doświadcza krótszych niż zwykle okresów krwawienia, inne przeciwnie- obserwują dłuższe cykle, tak dzieje się też z objętością upławów- mogą być obfitsze lub mniejsze niż normalnie.
Z czasem cykle miesiączkowe stają się coraz dłuższe, ale stopniowo zanikają.
Lekarze podkreślają, że okres wchodzenia w menopauzę trwa kilka lat, dlatego jest bardzo ważne, aby kobieta wcześnie zauważyła zmiany w krwawieniu i upewniła się czy rozpoczyna właśnie nowego okresu swojego życia.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Cykl menstruacyjny
Zachodzący w organiźmie kobiety cykliczne zmiany są wynikiem procesu wymiany informacji między obszarem mózgu zwanym podwzgórzem, przysadką mózgową, jajnikami i macicą.
Konflikt serologiczny
Do konfliktu serologicznego dochodzi wtedy, kiedy matka w wyniku immunizacji rozpocznie wytwarzanie przeciwciał przeciwko krwinkom płodu...
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.