Zmiany cyklu miesiączkowego początkiem menopauzy

Zmiany cyklu miesiączkowego początkiem menopauzy

Najnowsze badania dowodzą, że nawet subtelne zmiany w długości cyklów menstruacyjnych należą do pierwszych oznak wejścia w pierwszy okres menopauzy, w przypadku kobiet w ostatnich latach płodności. Badania zostały opublikowane w marcowym wydaniu czasopisma Menopause.

Termin menopauza oznacza samoistne zatrzymanie miesiączkowania, po którym wystąpiła przynajmniej roczna przerwa w krwawieniach. Kobiety wchodzą w menopauzę średnio w wieku 51 lat. Jednak wiek nie jest najlepszym wyznacznikiem, ponieważ niektóre kobiety zaczynają obserwować zmiany w wieku 40 lat albo w późnych latach ’50. Początkowy okres menopauzalny, gdy obserwuje się nagłe uderzenia ciepła i inne symptomy spowodowane zmianami hormonalnymi, trwa zwykle 4 lata. W przypadku młodych kobiet jest bardzo istotne, aby potrafiły rozpoznać u siebie takie symptomy, ponieważ lekarz może ich nie powiązać z menopauzą.

Zmiany hormonalne często występują znacznie wcześniej niż wyraźne symptomy. Naukowcy stwierdzili, że najmniejsze zmiany długości cyklów wiążą się ze zmianami ważnego hormonu płciowego FSH i inhibiny B.

W początkowej fazie menopauzy (w tzw. okresie premenopauzalnym) wiele kobiet doświadcza krótszych niż zwykle okresów krwawienia, inne przeciwnie- obserwują dłuższe cykle, tak dzieje się też z objętością upławów- mogą być obfitsze lub mniejsze niż normalnie.
Z czasem cykle miesiączkowe stają się coraz dłuższe, ale stopniowo zanikają.

Lekarze podkreślają, że okres wchodzenia w menopauzę trwa kilka lat, dlatego jest bardzo ważne, aby kobieta wcześnie zauważyła zmiany w krwawieniu i upewniła się czy rozpoczyna właśnie nowego okresu swojego życia.

Ocena artykułu

4.44
z 122 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(86)
4
 
(18)
3
 
(6)
2
 
(10)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.44 z 122 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty