Zespół problemów z oczami

Zespół problemów z oczami
Spis treści
 1. Suche oczy
 2. Okulary do pracy przy komputerze
CVS (computer vision syndrome) jest zespołem problemów z oczami i wzrokiem związanych z pracą przy komputerze. Pierwszymi objawami są: nadwyrężenie wzroku, niewyraźne widzenie, suche i podrażnione oczy, zmęczenie oczu i bóle głowy. Także bóle karku i pleców mogą być związane ze sposobem, w jaki używamy naszych oczu pracując przy komputerze.

Suche oczy

Suche oczy mogą dawać następujące objawy:

 • uczucie suchości spojówek,
 • podrażnienie spojówek,
 • problemy ze szkłami kontaktowymi,

Jest to częsta przypadłość użytkowników komputerów. Stan ten jest spowodowany zbyt rzadkim mruganiem i trzymaniem szeroko otwartych oczu podczas pracy przy komputerze.

Następujące wskazówki mogą być pomocne w łagodzeniu tych objawów:

 • używaj sztucznych łez w celu nawilżania i smarowania oczu. Stosuj sie do rad swojego okulisty lub producenta preparatów.
 • obniż ekran komputera, tak by środek ekranu był 4-8 cali poniżej twoich oczu
 • jeśli siedzisz w przeciągu lub przy wentylatorze powietrza postaraj się wyeliminować strugi powietrza lecące w kierunku twoich oczu
 • niska wilgotność powietrza oraz zanieczyszczenia potęgują stan wysuszenia spojówek. Jeśli pracujesz w takich warunkach postaraj się to zmienić
 • pamiętaj o mruganiu jak tylko zaczniesz odczuwać objawy wysuszenia lub podrażnienia oczu
 • co jakiś czas (szczególnie gdy czujesz objawy wysuszenia oczu) zamykaj oczy i poruszaj gałkami ocznymi za zamkniętymi powiekami.

Jeśli objawy mimo to się utrzymują powinieneś zgłosić się do okulisty.

Okulary do pracy przy komputerze

Wielu użytkowników komputerów potrzebuje pary okularów do pracy przy komputerze, które różnią się od tych używanych na co dzień. W przeciwnym wypadku, użytkownik komputera może mieć kłopoty ze wzrokiem, które nie wymagałyby korekcji, gdyby nie wykonywał pracy wymagającej używania wzroku, takiej jak praca przy komputerze. Wówczas potrzebuje on okularów, których nie musiałby nosić gdyby nie pracował przy komputerze. Są one nazywanie okularami do pracy przy komputerze.

Okulary dwuogniskowe lub soczewki progresywne, które są zwykle przepisywane pacjentom z presbiopią (starczowzrocznością) raczej nie nadają się do pracy przy komputerze. Najlepszym rozwiązaniem dla osoby ze starczowzrocznością pracującej przy komputerze są specjalne soczewki dopasowane do ergonomiki stanowiska pracy. Te specjalne soczewki mają za zadanie poprawianie widzenia przy specyficznych odległościach i kątach patrzenia na ekran komputera i nadają sie zarówno dla osób ze starczowzrocznością jak i innych osób pracujących przy komputerze. Soczewki te nadają sie też do zwykłej pracy biurowej.

Ocena artykułu

4.19
z 43 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(20)
4
 
(17)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.19 z 43 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty