Żelazo na przewlekły kaszel
Problem ten częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, ponieważ są one znacznie bardziej narażone na niedobory żelaza, zwłaszcza w czasie ciąży i menopauzy. Kobiety także częściej niż mężczyźni cierpią na chroniczny kaszel o nieznanym podłożu.
Żelazo reguluje produkcję białek w układzie immunologicznym, które są odpowiedzialne za kontrolę procesów zapalnych. Niedobór żelaza może spowodować, że górne drogi oddechowe staną się bardziej narażone na zapalenia, które są przyczyną chronicznego kaszlu.
Podczas badania stwierdzono, że wszystkie kobiety cierpiące na chroniczny kaszel, którego nie da się wyjaśnić chorobami układu oddechowego, astmą ani refluksem kwasów żołądkowych, miały niedobór żelaza. Wszystkie miały także objawy stanu zapalnego błony śluzowej a ich struny głosowe były bardzo wrażliwe.
Po dwóch miesiącach dodatkowej suplementacji żelaza, kaszel, stan zapalny i nadwrażliwość zostały zniwelowane bądź całkowicie znikły. Mimo, że badania nie były prowadzone na dużej grupie osób, naukowcy już teraz wzywają lekarzy aby u swoich pacjentów cierpiących na chroniczny kaszel sprawdzali poziom żelaza we krwi.