Zdrowe i piękne piersi w każdym wieku

Zdrowe i piękne piersi w każdym wieku
Spis treści
  1. Piersi nastolatek
  2. Piersi dwudziestolatek
  3. Piersi trzydziestolatek
  4. Piersi czterdziestolatek
  5. Piersi pięćdziesięciolatek
Piersi. Dla jednych kobiet są symbolem seksu i erotyki, dla innych macierzyństwa i poświecenia dla drugiej malutkiej istoty, dla wielu to symbol bólu, choroby, cierpienia i śmierci... Dla wszystkich są symbolem kobiecości i choć da się bez nich żyć niejednokrotnie stają się też powodem rozpaczy, rozczarowań czy niespełnionych nadziei. Dzieje się tak dlatego, że piersi, które oglądamy na okładkach kolorowych magazynów czy na filmowym ekranie zawsze wyglądają tak samo - krągłe, jędrne, o perfekcyjnym kształcie. Tymczasem idealne piersi tak naprawdę nie istnieją... „Perfekcyjne piersi to mit.” - przekonuje prof. Yalom z Instytutu Badań Kobiet Uniwersytetu w Stanford. „Patrząc w telewizyjny ekran zupełnie niepotrzebnie kobiety nabierają błędnego wyobrażenia o tym jak piersi powinny wyglądać...”. Nasze piersi to wynik genetycznego przekazu i zmian, jakim podlegają w czasie długiego życia - menstruacji, ciąży, karmienia, wahań wagi, menopauzy i wreszcie starzenia się. Tymczasem nawet bez ingerencji chirurgów plastyków jest wiele sposobów, które pozwolą na to, żeby nasze piersi poddawały się tym procesom z godnością, a co najważniejsze były zdrowe, zważywszy na to, że co ósma z nas skazana jest na stanięcie oko w oko z ich najgroźniejszym wrogiem - rakiem.

Piersi nastolatek

Już w najwcześniejszych latach powinno się pamiętać o zagrożeniu nowotworem. Jak donosi raport opublikowany w International Journal of Immunotherapy spożywanie dużych ilości jogurtu w młodym wieku redukuje ryzyko wystąpienia raka o ponad połowę. Również aktywność fizyczna nastolatek redukuje znacznie ryzyko późniejszej choroby. Specjaliści odradzają też wczesną antykoncepcję pod postacią pigułek hormonalnych, które to ryzyko zwiększają. I jeszcze jedno - każda nastolatka powinna wiedzieć w jaki sposób wykonać samobadanie piersi i po osiągnięciu dojrzałości płciowej wykonywać je co kilka miesięcy.

Piersi dwudziestolatek

Specjaliści rekomendują wykonywanie samobadania piersi raz na miesiąc i jeżeli kobieta jeszcze nie rodziła odradzają przyjmowanie antykoncepcyjnych pigułek hormonalnych.

Piersi trzydziestolatek

Piersi kobiet w tym wieku zbliżają się do ideału zważywszy na ich jędrność i kształt, bowiem w tym okresie ilość tkanki gruczołowej przeważa na ilością tkanki tłuszczowej. W tym też okresie są one mniej dostępne badaniu mammograficznemu i palpacyjnemu. W tym wieku również częściej niż zwykle rozwija się w sutkach zwyrodnienie zwane włóknisto - torbielowatym sutka, które cechuje się zwiększonym włóknieniem, obecnością torbieli i rozszerzonych przewodów gruczołowych. Wyczuwalne w tym wieku zgrubienia w miąższu są zjawiskiem normalnym i pojawiają się w związku ze zmianami hormonalnymi (np. cyklem miesiączkowym). Ich obecność nie ma związku z ewentualnym ryzykiem rozwinięcia się raka sutka. Większość z nich cofa się samoistnie, niektóre jak cysty mogą być odbarczone za pomocą punkcji przez lekarza. Utrata jędrności w tym okresie może nastąpić na skutek przebytej ciąży czy laktacji.

Zdrowotne abc

  • Planując ciążę warto wiedzieć, że ciąża przed 35-tym rokiem życia obniża ryzyko zachorowania na raka piersi.
  • Po porodzie zaplanuj karmienie piersią przez co najmniej 6 miesięcy - poza ewidentnymi korzyściami dla dziecka udowodniono, że proceder ten obniża ryzyko zachorowania na raka sutka.
  • Jeżeli doświadczasz bólu i tkliwości piersi w okresie przedmiesiączkowym zredukuj ilość soli przez tydzień przed miesiączką.

Piersi czterdziestolatek

Po 40-tym roku życia część tkanki gruczołowej zaczyna być stopniowo zastępowana przez tłuszcz co objawia się utratą jędrności piersi. Można temu zapobiec wykonując ćwiczenia wzmacniające mięśnie piersiowe opisane poniżej oraz przez utrzymywanie prawidłowej wagi ciała. Zmiana kształtu piersi (sutki obwisłe ) może być również spowodowana zbyt dużą ekspozycją na słońce, która sprawia, że skora traci swą elastyczność. Palenie papierosów też robi swoje. Poprzez słabsze utlenienie tkanek sutka skóra traci swą elastyczność, nie wspominając o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka sutka u palaczek.

Zdrowotne abc

  • Eksperci zalecają pierwszy mammogram i comiesięczne samobadanie piersi.
  • Utrzymuj prawidłowa wagę ciała - przybór na wadze o 7-10 kg zwiększa ryzyko wystąpienia raka sutka w okresie postmenopauzalnym.
  • Jeśli skóra w okolicy piersi jest uszkodzona na skutek nadmiernego opalania przez lata (zmarszczki i przebarwienia) rozwiązaniem może być peeling chemiczny lub stosowanie preparatu Renova (oczywiście przez lekarza dermatologa).

Piersi pięćdziesięciolatek

Okres menopauzy zawsze wywiera dramatyczny wpływ na piersi, a powodem jest spadek poziomu estrogenów i progesteronu w organizmie. Kiedy produkcja tych hormonów ustaje razem z zakończeniem owulacji tkanka gruczołowa sutków zaczyna ulegać zanikowi i kurczeniu. Więzadła, które podtrzymują sutek ulęgają rozciągnięciu i konsekwencją tego jest biust obwisły. Noszenie w tym okresie podtrzymujących biustonoszy może proces opóźnić i zredukować. Innym problemem kobiet w tym wieku jest suchość skóry spowodowana obniżonym poziomem estrogenu oraz zmniejszonym wytwarzaniem łoju przez gruczołu zlokalizowane w skórze. Specjaliści rekomendują więc delikatne mydła z substancjami nawilżającymi i stosowanie kremów nawilżających. Poza tym hormonalna terapia zastępcza może być powodem tkliwości piersi i radą na to jest zmiana dawki hormonu lub stosowanie środków przeciwbólowych.

Zdrowotne abc
Obowiązkowy mammogram co rok, a pomiędzy 50-tym, a 70-tym rokiem życia dodatkowo zaleca się zwiększoną dawkę witaminy D do 400 jednostek. W przypadku kobiet o podwyższonym ryzyku wystąpienia raka (nowotwór występujący w rodzinie) zaleca się rozsądek w przypadku hormonalnej terapii zastępczej, bowiem jak sygnalizują naukowcy przyjmowanie hormonów przez 5 lat i więcej zwiększa ryzyko wystąpienia raka nawet o 40%.

Zaklad Patomorfologii Szpitala Wolskiego w Warszawie

Ocena artykułu

3.74
z 42 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(9)
4
 
(21)
3
 
(6)
2
 
(4)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.74 z 42 głosów

71%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty