Zbyt niskie ciśnienie krwi może być niebezpieczne

Chociaż zbyt wysokie ciśnienie krwi jest jasnym zagrożeniem dla większości ludzi, zbyt niskie ciśnienie krwi może być w niektórych przypadkach równie szkodliwe. Nowe badania z udziałem ponad 10 000 osób z chorobą naczyń wieńcowych pozwoliły na stworzenie tzw. krzywej umieralności, z której wynika wyższa śmiertelność osób z najniższym ciśnieniem krwi. Jak wskazują uzyskane w badaniu dane, ciśnienie rozkurczowe w granicach 60 - 70 mmHg zwiększa ryzyko zgonu wieńcowego oraz poważnych chorób serca aż czterokrotnie.
Część ekspertów jest sceptyczna wobec uzyskanych wyników i podkreśla, że większość ludzi nie powinna się niepokoić swoim niskim ciśnieniem krwi, w granicach rozsądku niższe ciśnienie skurczowe, jak i rozkurczowe jest bowiem lepsze od nadciśnienia. Należy równocześnie pamiętać, że nie wszystkie narządy ludzkiego ciała mają równą tolerancję wobec wskazań ciśnienia krwi. Ciśnienie odpowiednie dla nerek i mózgu może nie być właściwym dla zdrowia serca. Naukowcy planują powtórzenie badania, aby potwierdzić uzyskane w nim zaskakujące i niepokojące jednocześnie wyniki. Już teraz jednak zalecają lekarzom w taki sposób dobierać swoim pacjentom terapię, by ciśnienie rozkurczowe nie spadało u nich poniżej 70 mmHg.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Objawy menopauzy
Czym charakteryzuje się i jak rozpoznać menopauzę.