Zastosowanie aromaterapii w kosmetyce

Zastosowanie aromaterapii w kosmetyce
Spis treści
  1. Receptury przeciw zmarszczkom
  2. Peelingi
  3. Maseczki oczyszczająco - regenerujące
  4. Balsamy regenerujące skórę wokół oczu
  5. Cellulitis
  6. Ujędrniająca pielęgnacja piersi
  7. Wypadanie włosów
Olejki eteryczne mają szczególne zastosowanie w kosmetyce oraz w pielęgnacji skóry i włosów. Pobudzają metabolizm komórkowy i poprawiają strukturę skóry. Ich działanie odmładzające polega na przyspieszeniu tempa procesów regeneracyjnych. Dzięki stosowaniu olejków skróceniu ulega okres czasu potrzebny na wymianę starych komórek na nowe, przez co skóra odzyskuje młody wygląd. Olejki eteryczne poprawiają ukrwienie skóry oraz powodują, że staje się ona bardziej elastyczna i żywsza. Przywracają cerze stan równowagi poprzez regulację wydzielania substancji tłuszczowych.

Należy pamiętać, że procesy lecznicze i regeneracyjne skóry zainicjowane pod wpływem olejków eterycznych i hydrolatów będą przebiegały nawet po zaprzestaniu ich stosowania. Odmładzające i regeneracyjne właściwości olejków eterycznych i hydrolatów wykorzystywane są przez wiele renomowanych firm kosmetycznych. Jednak oferowane przez nie kosmetyki - oprócz substancji naturalnych - zawierają również chemiczne środki konserwujące, których stosowanie podyktowane jest koniecznością długiego magazynowania. Dlatego - jeśli chcemy używać kosmetyków całkowicie czystych i naturalnych, a jednocześnie dużo tańszych niż dostępne w handlu - powinniśmy przygotować je sami. Ich skuteczność nie będzie ustępować kosmetykom oferowanym przez ekskluzywne salony, a w cenę nie będą wliczone niebotyczne koszty kampanii reklamowych i utrzymanie punktów sprzedaży.

Poniżej proponujemy kilka prostych receptur na urodę i młody wygląd. Wszystkie receptury zakładają stosowanie naturalnych i czystych olejków eterycznych. Olejki syntetyczne, choć bywają przyjemne jako perfumy, nie mają żadnego zastosowania w pielęgnacji skóry, a próby ich użycia mogą mieć negatywne skutki.

Receptury przeciw zmarszczkom

Stosowanie mieszanek przeciwzmarszczkowych: do mieszanki dodać 2 łyżki stołowe oliwy roślinnej. Stosować na skórę twarzy i szyi na noc.

Dla osób po dwudziestce
Skład: 8 kropli olejku z kwiatu pomarańczy (neroli) + 5 kropli olejku z lawendy + 3 krople olejku z rumianku lekarskiego + 8 kropli olejku z geranium + 1 kropla olejku z marchewki (z nasion).

Dla osób po trzydziestce
Skład: 10 kropli olejku z krwawnika + 2 krople olejku z paczuli + 10 kropli olejku z palmarosy + 8 kropli olejku z szałwii muszkatołowej + 8 kropli olejku z róży + 5 kropli olejku z marchwi (z nasion).

Dla osób po czterdziestce
Skład: 10 kropli olejku z kwiatu pomarańczy (neroli) + 10 kropli olejku z lawendy + 10 kropli olejku z kadzidłowca + 2 krople olejku z rozmarynu + 3 kropli olejku z cytryny + 10 kropli olejku z marchewki (z nasion).

Dla osób po pięćdziesiątce
Skład: 5 kropli olejku z róży + 10 kropli olejku z kwiatu pomarańczy (neroli) + 10 kropli olejku z lawendy + 3 krople olejku z mirry + 10 kropli olejku z elemi + 10 kropli olejku z marchewki (z nasion).

Peelingi

Peeling do twarzy nr 1
Skład: 1 łyżeczka zmielonych migdałów + 1 łyżeczka płatków owsianych + 1 szczypta soli + 1/2 łyżeczki octu owocowego + 1 kropla olejku z bazylii.
Stosowanie: zmieszać ocet, sól i olejek z bazylii, a następnie dodać migdały i płatki owsiane. Wetrzeć mieszankę w skórę twarzy, a następnie dokładnie spłukać. Stosować raz na tydzień. Nadaje się do każdego rodzaju cery.

Peeling do twarzy nr 2
Skład: 1 łyżeczka zmielonych orzechów (np. laskowych lub włoskich) + 1/2 łyżeczki oliwy roślinnej + 1 kropla olejku z cytryny.
Stosowanie: składniki zmieszać dokładnie. Nałożyć mieszankę na twarz i pozostawić na 30 sekund. Następnie wetrzeć delikatnie w skórę i dokładnie spłukać twarz. Stosować raz na tydzień.

Maseczki oczyszczająco - regenerujące

Uwaga: we wszystkich maseczkach zamiast wody można stosować hydrolaty lub wywary ziołowe.

Stosowanie maseczek: Dokładnie wymieszać wszystkie składniki i nałożyć na skórę twarzy. Pozostawić na 15 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Używać raz na tydzień.

Maseczka podstawowa:

60 gramów glinki zielonej lub kaolinowej + 3 łyżeczki mąki kukurydzianej.
Maseczka dla cery normalnej
Skład: 1 łyżka stołowa maseczki podstawowej + 1 żółtko + 1 łyżeczka wody + 1 kropla wcześniej przygotowanej mieszanki z 2 kropli olejku z geranium i 1 kropli olejku z róży.

Maseczka dla cery suchej
Skład: 1 łyżka stołowa maseczki podstawowej + 1 żółtko + 1 łyżeczka oliwy roślinnej + 2 łyżeczki wody + 2 krople olejku z marchwi +1 kropla wcześniej przygotowanej mieszanki z 1 kropli olejku z geranium i 1 kropli olejku z róży.

Maseczka dla cery przetłuszczajacej
Skład: 1 łyżka stołowa maseczki podstawowej + 1 łyżka drożdży piwnych + 1 łyżka wody + 1 kropla wcześniej przygotowanej mieszanki z 1 kropli olejku z rozmarynu i 1 kropli olejku z lawendy.

Maseczka rewitalizująca dla cery przesuszonej
Skład: 1 łyżka stołowa maseczki podstawowej + 1 żółtko + 1 łyżeczka drożdży piwnych + 1 łyżeczka oliwy roślinnej + 1 łyżka stołowa wody + 1 kropla wcześniej przygotowanej mieszanki z 1 kropli olejku z rumianku lekarskiego i 2 kropli olejku z marchwi (z nasion).

Maseczka przeciwko trądzikowi
Skład: 1 łyżka stołowa maseczki podstawowej + 1 łyżeczka do herbaty wody + 1 kropla wcześniej przygotowanej mieszanki z 1 kropli olejku z rumianku lekarskiego, 1 kropli olejku z lawendy, 1 kropli olejku z jałowca i 1 kropli olejku z paczuli.

Balsamy regenerujące skórę wokół oczu

Stosowanie mieszanek wokół oczu: Nałożyć niewielką ilość na skórę wokół oczu. Pozostawić na kilka minut, a następnie zetrzeć nadmiar wacikiem nie naciągając skóry. Używać na noc. Jeśli mieszanka dostanie się do oczu, należy je obficie przepłukać wodą.

Dla osób w wieku 18-25 lat
Skład: 2 łyżeczki oliwy roślinnej + 1 kropla rumianku lekarskiego + 1 kropla olejku z marchewki (z nasion).

Dla osób w wieku 25-40 lat
Skład: 2 łyżeczki oliwy roślinnej + 2 krople olejku z lawendy + 1 kropla olejku z cytryny + 1 kapsułka witaminy E + 2 krople olejku z marchewki (z nasion).

Dla osób powyżej czterdziestki
Skład: 2 łyżeczki oliwy roślinnej + 2 kapsułki witaminy E + 1 kropla olejku z lawendy + 1 kropla olejku z cytryny + 3 krople olejku z marchwi (z nasion).

Cellulitis

Skład: 2 łyżki stołowe oliwy roślinnej + 5 kropli olejku z marchwi (z nasion) + 14 kropli olejku z jałowca + 10 kropli olejku z cytryny + 6 kropli olejku z grejpfruta.

Stosowanie: używać do masażu całego ciała ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których występuje problem.

Ujędrniająca pielęgnacja piersi

Skład: 10 kropli olejku z lemongrass + 10 kropli olejku z cyprysa + 8 kropli olejku z mięty kędzierzawej.

Stosowanie: mieszankę dodać do 2 łyżek stołowych oliwy roślinnej. Używać do codziennego masażu po kąpieli.

Wypadanie włosów

Skład: 120 gramów octu owocowego + 20 kropli olejku z marchewki (z nasion) + 10 kropli olejku z rozmarynu.

Stosowanie: zmieszać składniki i przechowywać w butelce. 1 łyżeczkę mieszanki dodawać do 1 łyżki stołowej zimnej wody i uzyskanym roztworem masować skórę głowy. Stosować codziennie przed snem.

Ocena artykułu

3.72
z 82 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(17)
4
 
(41)
3
 
(12)
2
 
(8)
1
 
(4)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.72 z 82 głosów

71%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty