Zapalenie skóry może mieć wiele przyczyn

Zapalenie skóry może mieć wiele przyczyn

Bardzo dużo substancji może spowodować stan nazywany zapaleniem skóry, który dzięki właściwej diagnozie i leczeniu w szybkim czasie można wyleczyć.

Kontaktowe zapalenie skóry jest ostrym albo przewlekłym stanem zapalnym spowodowanym narażeniem powierzchni skóry na zetknięcie się z chemicznymi, biologicznymi albo fizycznymi czynnikami alergicznymi. Do najczęściej uczulających produktów nalezą kosmetyki, perfumy, specyficzna żywność, metalowe powierzchnie powleczone niklem, roztwory myjące i detergenty, chemia przemysłowe oraz wyroby lateksowe.

Zgodnie z wynikami badań kanadyjskich naukowców, większość (od 20% do 35%) kontaktowych zapaleń skóry dotyczy dłoni, z czego 75% zachorowań jest związana z wykonywaną przez chorego pracą. Najbardziej zagrożeni są pracownicy tartaków, fryzjerzy, pracownicy salonów kosmetycznych, mechanicy i pracownicy sektora chemicznego. Zdaniem naukowców w leczeniu najważniejsza jest jak najwcześniejsza diagnoza i natychmiastowe wykluczenie szkodliwego czynnika z otoczenia pacjenta. Odpowiednio szybka reakcja lekarza i konsekwencja pacjenta w unikaniu kontaktu z danym preparatem w większości wypadków pozawala na złagodzenie objawów i zapobiegnięcie trwałym uszkodzeniom skóry rąk. Bardzo często do zidentyfikowania niebezpiecznego produktu lub składnika nie są potrzebne specjalistyczne testy, ale prosty wywiad lekarski. Poza tym duża różnorodność składników chemicznych w naszym życiu często prześciga konstrukcje zestawów do identyfikacji alergenów. Wśród 514 zdiagnozowanych kontaktowych zapaleń skóry, w 109 przypadkach dostępne testy okazały się nieskuteczne.

Ocena artykułu

3.73
z 48 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(10)
4
 
(24)
3
 
(7)
2
 
(5)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.73 z 48 głosów

71%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty