Zapalenie skóry może mieć wiele przyczyn
Bardzo dużo substancji może spowodować stan nazywany zapaleniem skóry, który dzięki właściwej diagnozie i leczeniu w szybkim czasie można wyleczyć.
Kontaktowe zapalenie skóry jest ostrym albo przewlekłym stanem zapalnym spowodowanym narażeniem powierzchni skóry na zetknięcie się z chemicznymi, biologicznymi albo fizycznymi czynnikami alergicznymi. Do najczęściej uczulających produktów nalezą kosmetyki, perfumy, specyficzna żywność, metalowe powierzchnie powleczone niklem, roztwory myjące i detergenty, chemia przemysłowe oraz wyroby lateksowe.
Zgodnie z wynikami badań kanadyjskich naukowców, większość (od 20% do 35%) kontaktowych zapaleń skóry dotyczy dłoni, z czego 75% zachorowań jest związana z wykonywaną przez chorego pracą. Najbardziej zagrożeni są pracownicy tartaków, fryzjerzy, pracownicy salonów kosmetycznych, mechanicy i pracownicy sektora chemicznego. Zdaniem naukowców w leczeniu najważniejsza jest jak najwcześniejsza diagnoza i natychmiastowe wykluczenie szkodliwego czynnika z otoczenia pacjenta. Odpowiednio szybka reakcja lekarza i konsekwencja pacjenta w unikaniu kontaktu z danym preparatem w większości wypadków pozawala na złagodzenie objawów i zapobiegnięcie trwałym uszkodzeniom skóry rąk. Bardzo często do zidentyfikowania niebezpiecznego produktu lub składnika nie są potrzebne specjalistyczne testy, ale prosty wywiad lekarski. Poza tym duża różnorodność składników chemicznych w naszym życiu często prześciga konstrukcje zestawów do identyfikacji alergenów. Wśród 514 zdiagnozowanych kontaktowych zapaleń skóry, w 109 przypadkach dostępne testy okazały się nieskuteczne.