Zaburzenia produkcji plemników

Wśród przyczyn niepłodności około 30% przypada na czynnik męski, z których większość spowodowana jest małą ilością plemników lub plemnikami gorszej jakości.
Mała liczba plemników
Mała liczba plemników (oligospermia), czyli poniżej 20 mln/ml nasienia może być przyczyną niepłodności jednak czasami zdarza się, że mężczyzna z ilością około 10 mln/ml plemników jest zdolny do zapłodnienia. Zmniejszenie liczby plemników może byćwywołane przez różne przyczyny, jadnak najczęściej dochodzi do niego w końcowym etapie spermatogenezy.
Czasami na skutek krótkotrwałego działania jakiegoś czynnika, np. gorączki, strsu czy przemęczenia może dojść do przejściowego obniżenia ilości plemników, których liczba wzrasta po zaprzestaniu działania szkodliwego czynnika.
Ruchliwość plemników
Aby doszło do zapłodnienia oprócz odpowiedniej ilości plemników muszą one charakteryzować się odpowiednim ruchem do przodu, dzięki czemu mogą przedostać się z okolic szyjki macicy do jajowodów gdzie zapładniają komórkę jajową.
W przypadku braku ruchu przez plemniki, lub niewielkiego ruchu plemniki mają trudność już z wniknięciem do śluzu szyjki macicy, a co dopiero z dotarciem do jajowodu. Jeśli co najmniej 60% plemników zachowuje prawidłową ruchliwość, to nasienie jest płodne, natomiast przy 40% nasienie ma zmniejszoną płodność.
Morfologia plemników
Kolejną ważną cechą plemników, niezbędną do zapłodnienia komórki jajowej oprócz ich liczby i ruchliwości jest ich budowa. Każdy plemnik musi zawierać główkę z materiałem genetycznym, wstawkę oraz długą witkę.
W przypadku nieprawidłowej morfologi plemnika, nie jest on w stanie zapłodnić komórki jajowej. W ejakulacie płodnego mężczyzny musi znajdować się co najmniej 60% plemników o prawidłowej budowie. Zwykle zaburzenia morfologii świadczą o nieprawidłowym materiale genetycznym plemnika.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Prezerwatywa i jej prawidłowe zakładanie
Jak prawidłowo zakładać prezerwatywę aby skutecznie spełniała ona swoje funkcje.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Kliniki leczenia niepłodności
Katalog klinik zajmujących się leczeniem niepłodności na terenie Polski.