Wpływ pływania w wieku niemowlęcym na rozwój dziecka

Wpływ pływania w wieku niemowlęcym na rozwój dziecka

ZajÄ™cia na pÅ‚ywalni dla maÅ‚ych dzieci to przede wszystkim doÅ›wiadczenie przebywania w Å›rodowisku wolnym od siÅ‚y ciężkoÅ›ci wpÅ‚ywajÄ…cej na ich ruch, to oswajanie siÄ™ z fizycznym dziaÅ‚aniem wody (zjawiskiem wypornoÅ›ci, temperatury, jej ciężaru), a także jest to nauka unoszenia siÄ™ na powierzchni. Wskazaniem do zajęć w wodzie jest potrzeba ciÄ…gÅ‚ej stymulacji rozwoju psychoruchowego dziecka poprzez caÅ‚kowitÄ… zmianÄ™ Å›rodowiska, w którym ono przebywa na co dzieÅ„, a co za tym idzie bardzo silne i zróżnicowane bodźcowanie.

W wodzie dziecko doznaje podobnych wrażeń zmysłowych jak w życiu płodowym, jednak integracja zmysłów z ruchem jest już inna, dojrzalsza, bardziej złożona. W zależności od wieku i umiejętności, dziecko w czasie zajęć w wodzie reaguje prawidłowymi reakcjami prostowania, kontroli głowy, reakcjami równoważnymi. Woda wymusza na dziecku naprzemienność ruchów ramion i nóg, a trudniejsze ewolucje np. obroty, doskonalą reakcje przenoszenia aktywności z głowy na tułów i z tułowia na głowę.
Warto zaznaczyć, że zajÄ™cia w wodzie sÄ… doskonaÅ‚ym uzupeÅ‚nieniem terapii dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, dotyczy to maluszków z asymetriÄ… funkcjonalnÄ… oraz dzieci z zaburzeniami napiÄ™cia mięśniowego, szczególnie dzieci z podwyższonym napiÄ™ciem mięśniowym. W tych wypadkach ważne jest, aby zajÄ™cia prowadzone byÅ‚y przez terapeutÄ™ lub zostaÅ‚y poprzedzone odpowiednim instruktażem.  

Zajęcia w wodzie integrują kompleksowy rozwój dziecka na wszystkich poziomach: fizycznym, intelektualnym, społecznym, psychicznym

Rozwój fizyczny

Åšrodowisko wodne daje możliwość ruchu wolnego od dziaÅ‚ania siÅ‚y ciężkoÅ›ci, jest czynnikiem odciążajÄ…cym pracÄ™ mięśni, koÅ›ci i stawów. Woda stymuluje bezpoÅ›rednio- poprzez receptory znajdujÄ…ce siÄ™ na ciele oraz poÅ›rednio - poprzez receptory znajdujÄ…ce siÄ™ w ciele dziecka. DziÄ™ki temu dziecko wspomaga budowÄ™ mapy swojego ciaÅ‚a i usprawnia zmysÅ‚ równowagi integrujÄ…c go z dowolnymi ruchami. Wszystko to usprawnia pÅ‚ynność i plastyczność ruchów dziecka, a także doskonali koordynacjÄ™ ruchowÄ…. Ponadto wpÅ‚ywa na to jak dziecko korzysta z umiejÄ™tnoÅ›ci swojego ciaÅ‚a od kontroli gÅ‚owy, po chód i bieganie. Stymuluje nie tylko ich pojawienie siÄ™, ale sprawia, że jakość tych umiejÄ™tnoÅ›ci jest bardzo dobra. Dziecko przenosi bowiem swojÄ… aktywność ze Å›rodowiska wodnego do warunków peÅ‚nego dziaÅ‚ania siÅ‚y ciężkoÅ›ci, zachowujÄ…c pamięć tej aktywnoÅ›ci i prawidÅ‚owÄ… koordynacjÄ™ nerwowo-mięśniowÄ….WÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci fizyczne wody (głównie ciężar oraz temperatura) bardzo dobrze stymulujÄ… do wysiÅ‚ku i pracy ukÅ‚ad krążeniowo-oddechowy niemowlÄ™cia. Podczas ćwiczeÅ„ w wodzie wzmacniajÄ… siÄ™ mięśnie oddechowe, a oddech staje siÄ™ dÅ‚uższy i głębszy, co poprawia wymianÄ™ tlenu na poziomie komórkowym. Aktywizacja ukÅ‚adu mięśniowego polega na lepszej stabilizacji tuÅ‚owia przez co aktywność rÄ…k i nóg jest dużo wiÄ™ksza. Woda dla ukÅ‚adu kostno-stawowego jest czynnikiem stymulujÄ…cym do wzrostu co zapewnia harmonijny i proporcjonalny przyrost ciaÅ‚a. Åšrodowisko wodne jednoczeÅ›nie daje odciążenie i opór. Praca mięśni, stawów i koÅ›ci w warunkach obciążenia stymuluje je naturalnie do zwiÄ™kszenia masy, dÅ‚ugoÅ›ci i objÄ™toÅ›ci. 

Rozwój psychiczny

Åšrodowisko wodne wymaga od dziecka umiejÄ™tnoÅ›ci pokonywania trudnych sytuacji zwiÄ…zanych ze stresem, nowym doÅ›wiadczeniem i zmÄ™czeniem, które nasilajÄ… siÄ™ w czasie zajęć. Dziecko oswaja siÄ™ z sukcesami i porażkami zwiÄ…zanymi z trudem uczenia siÄ™ i utrwalania nowych umiejÄ™tnoÅ›ci. Mobilizacja w trakcie i kompensacja po zajÄ™ciach w wodzie sprawiajÄ…, że dziecko jest silniejsze, bardziej otwarte i Å‚atwiej podejmuje próby odkrywania nowego Å›wiata. Te wszystkie sytuacje pomagajÄ… dziecku w zdobywaniu zdolnoÅ›ci adaptacyjnych do zmieniajÄ…cych siÄ™ bodźców psychicznych i emocjonalnych.

Rozwój społeczny

Zajęcia w wodzie pozwalają dzieciom i rodzicom odkryć nowe wzajemne relacje. Dziecko obdarowuje rodziców całkowitym zaufaniem dostając poczucie bezpieczeństwa. Rodzice zaś po raz kolejny przekonują się jak wiele od nich zależy i jak dużo mogą dziecku ofiarować. Zabawa w wodzie jest doskonałym relaksem dla jednych i dla drugich. Wreszcie, w czasie zajęć grupowych, maluchy zaczynają sobie uświadamiać obecność innych małych istot i wchodzić z nimi w bardzo proste relacje.

Przeciwwskazania

Należy sÅ‚uchać i obserwować dziecko, to naturalny proces, zÅ‚e samopoczucie dziecka jest dla nas sygnaÅ‚em ostrzegawczym, że tego dnia nie korzystamy z przyjemnoÅ›ci pÅ‚ywania. Nie wchodzimy do wody przy katarze, zapaleniu oskrzeli, przy ostrych infekcjach dróg oddechowych, przy chorobach ukÅ‚adu moczowego i pokarmowego. Przeciwwskazaniem jest także stan zapalny ucha Å›rodkowego, nasilony refluks żołądkowo-przeÅ‚ykowy, oszczÄ™dzamy dziecko także wtedy kiedy ulewa. Patrzymy zawsze na skórÄ™, przerwanie  ciÄ…gÅ‚oÅ›ci i jakiekolwiek jej choroby nie pozwalajÄ… na wejÅ›cie do wody. Dobrze jest pierwszÄ… wizytÄ™ na basenie skonsultować z lekarzem pediatrÄ….

Autor:
Paweł Górski
fizjoterapeuta

Ocena artykułu

4
z 66 głosów
5
 
(31)
4
 
(26)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4 z 66 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty