Wpływ fitosteroli na organizm

Wpływ fitosteroli na organizm
Doniesienia z Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC - European Society of Cardiology) Wiedeń, 30 sierpień - 3 wrzesień 2003

"Spożycie odpowiedniego rodzaju produktu do smarowania pieczywa pozwala znacząco zredukować zapadalność na chorobę wieńcową oraz wydatki na opiekę zdrowotną."

WIEDEŃ, AUSTRIA - Zgodnie z prezentowaną poniżej analizą ekonomiczną, spożycie produktu do smarowania pieczywa o niskiej zawartości tłuszczu, wzbogaconego w naturalne roślinne sterole (fitosterole), w ramach zbilansowanej i zdrowej diety oraz aktywnego stylu życia, mogłoby ocalić tysiące istnień ludzkich oraz znacząco zredukować wydatki na ochronę zdrowia.

Omawiane badanie przedstawił profesor Karl Lauterbach, dyrektor Instytutu Ekonomii Ochrony Zdrowia i Epidemiologii Klinicznej Uniwersytetu w Kolonii w Niemczech. Badanie to przedłożono również do publikacji w czasopiśmie "European Journal of Health Economics". Profesor Lauterbach wystąpił na sympozjum satelitarnym "Rola diety oraz stylu życia w redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego", zorganizowanym w dniu otwarcia Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

"W krajach uprzemysłowionych choroba wieńcowa stanowi jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów, zaś wydatki ponoszone na jej leczenie zajmują znaczącą pozycję w kosztach służby zdrowia" - powiedział profesor Lauterbach. Stwierdził również, że "obniżenie poziomu cholesterolu poprzez spożycie pokarmów wzbogaconych w sterole roślinnego pochodzenia stanowi nowoczesne podejście, pozwalające zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej w danej populacji".

Ponieważ zastąpienie zwykłej margaryny niskotłuszczowym produktem do smarowania pieczywa wzbogaconym w sterole roślinne jest prostą modyfikacją codziennej diety, profesor Lauterbach postanowił oszacować korzyści ekonomiczne wynikające z jej wprowadzenia.

Profesor Lauterbach obliczył, że spożycie margaryny wzbogaconej w sterole roślinne mogłoby zredukować ryzyko choroby wieńcowej o około 7% w ciągu 10 lat. W populacji o małym ryzyku zachorowania, obejmującej ponad 25 milionów obywateli Niemiec w wieku 18-79 lat, pozwoliłoby to uniknąć 117 tysięcy przypadków choroby wieńcowej, co z kolei dałoby oszczędności rzędu 1,3 miliarda euro na przestrzeni 10 lat.

Ocena artykułu

4.38
z 37 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(25)
4
 
(6)
3
 
(2)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.38 z 37 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty