Witamina E - nieefektywna w walce z chorobami serca

Według badań opublikowanych w Archives of Internal Medicine, stosowanie suplementacji witaminy E nie pomaga w walce z chorobami serca, a przedkładanie jej działania może powstrzymywać ludzi od przyjmowania środków skutecznie obniżających ryzyko chorób serca.
Wcześniej, opierając się na przeciwutleniającym charakterze witaminy E, twierdzono, że może ona zwalczać wolne rodniki powodujące stan zapalny powiązany z chorobami serca. Chociaż badania wykazały, że dieta bogata w antyoksydanty może korzystnie wpływać na stan zdrowia serca, to w przypadku suplementacji antyutleniającymi witaminami, jak witamina E, nie stwierdzono podobnego działania.
W trakcie badań przestudiowano ponad 100.000 przypadków pod kątem efektywności terapii witaminą E w leczeniu i zapobieganiu chorobom serca. Naukowcy stwierdzili, że u sześciu na siedem osób nie stwierdzono znaczącego wpływu witaminy E. Według badaczy suplementacja witaminy E nie zmniejsza ryzyka zawału serca, udaru i zgonu, ponadto uznali, że obniżenie ryzyka głównych chorób serca powyżej 6% jest mało prawdopodobne.
Specjaliści zwracają uwagę, że poleganie na suplementacji witaminy E, bez potwierdzonych korzyści, może wręcz powstrzymywać ludzi od przyjęcia właściwego stylu życia i stosowania innych leków, jak aspiryna, statyny obniżające cholesterol, beta- blokery i inhibitory ACE, które stanowią skuteczną ochronę przed chorobami serca.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.