Witamina E - nieefektywna w walce z chorobami serca

Witamina E - nieefektywna w walce z chorobami serca

Według badań opublikowanych w Archives of Internal Medicine, stosowanie suplementacji witaminy E nie pomaga w walce z chorobami serca, a przedkładanie jej działania może powstrzymywać ludzi od przyjmowania środków skutecznie obniżających ryzyko chorób serca.

Wcześniej, opierając się na przeciwutleniającym charakterze witaminy E, twierdzono, że może ona zwalczać wolne rodniki powodujące stan zapalny powiązany z chorobami serca. Chociaż badania wykazały, że dieta bogata w antyoksydanty może korzystnie wpływać na stan zdrowia serca, to w przypadku suplementacji antyutleniającymi witaminami, jak witamina E, nie stwierdzono podobnego działania.

W trakcie badań przestudiowano ponad 100.000 przypadków pod kątem efektywności terapii witaminą E w leczeniu i zapobieganiu chorobom serca. Naukowcy stwierdzili, że u sześciu na siedem osób nie stwierdzono znaczącego wpływu witaminy E. Według badaczy suplementacja witaminy E nie zmniejsza ryzyka zawału serca, udaru i zgonu, ponadto uznali, że obniżenie ryzyka głównych chorób serca powyżej 6% jest mało prawdopodobne.

Specjaliści zwracają uwagę, że poleganie na suplementacji witaminy E, bez potwierdzonych korzyści, może wręcz powstrzymywać ludzi od przyjęcia właściwego stylu życia i stosowania innych leków, jak aspiryna, statyny obniżające cholesterol, beta- blokery i inhibitory ACE, które stanowią skuteczną ochronę przed chorobami serca.

Ocena artykułu

4.45
z 55 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(39)
4
 
(8)
3
 
(3)
2
 
(4)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.45 z 55 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty