Wirus opryszczki, w jaki sposób się ukrywa

Wirus opryszczki, w jaki sposób się ukrywa
Opryszczka, pojawiające się zazwyczaj w postaci bolesnego wyprysku w obrębie czerwieni wargowej, jak dotąd była nieuleczalna. Dostępne leki zmniejszają jedynie ilość wirusów. Te, które nie zostają zniszczone przechodzą w stan uśpienia. Uśpiony wirus ukrywa się głęboko wewnątrz komórek nerwowych, wybudza się pod wpływem intensywnego nasłonecznienia, gorączki lub innego czynnika upośledzającego kondycję układu obronnego.

Eksperci z zakresu mikrobiologii i genetyki dokonali analizy mechanizmów molekularnych, prowadzących do ukrycia się wirusa i jego aktywacji. Jej skutkiem było zidentyfikowanie procesów przebiegających w trakcie wybudzania. Znaleziono specyficzny fragment RNA, który ulega intensywnej produkcji tuż przed powstaniem aktywnej formy. Obecne badania koncentrują się na opracowaniu cząsteczki precyzyjnie wiążącej się z genami wirusa i zmuszającej go do przekształcenia w postać wrażliwą na leki. Jeśli uda się wyprodukować lek, będzie to ogromny postęp w wojnie z wirusami. Stanie się możliwe całkowite ich usunięcie z zainfekowanego organizmu. Zostaną najpierw aktywowane, a następnie wyeliminowane przy pomocy znanych leków przeciwwirusowych. Naukowcy przypuszczają, że podobny mechanizm występuje w przypadku wirusów grypy.

Opryszczka jest bardzo zaraźliwa, nie są znane metody zabezpieczające przed infekcją. Do zarażenia się wirusem wystarczy kontakt z wargą lub śliną osoby, zainfekowanej aktywną postacią wirusa.

Ocena artykułu

3.8
z 56 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(10)
4
 
(34)
3
 
(6)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.8 z 56 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty