Wirus HIV nie nabywa oporności

Szwajcarskim naukowcom udało się rozwiązać kolejną zagadkę wirusa HIV. Do dzisiejszego dnia tajemnicą był mechanizm nawrotu choroby po zaprzestaniu przyjmowania leków. Dotąd nie wiadomo było w jaki sposób wirus kontratakuje, mimo że przy zastosowaniu nowoczesnych technik laboratoryjnych, nie wykrywano jego obecności we krwi chorych.
Najnowsze badania przeprowadzone w uniwersyteckim szpitalu w Zurychu wykazały, że w trakcie leczenia wirus HIV hibernuje w pojedynczych komórkach. Udało się również ustalić, że obecnie stosowane leki całkowicie blokują jego replikację. Zdaniem medyków jest to bardzo dobra wiadomość. Obawiano się bowiem, że mimo intensywnego leczenia wirus jest zdolny do replikacji, tyle że znacznie wolniejszej. W praktyce oznaczałoby to jego szybkie przystosowanie się i spadek skuteczności leków. Szwajcarskie badania rozwiewają wszelkie obawy, niestety pokazują również, że przerwanie terapii prowadzi na dłuższą metę do bardzo szybkiego nawrotu choroby, a czasem wręcz śmierci. Badania zostały oparte na analizie stanu zdrowia 20 ochotników chorych na AIDS, którzy stale i systematycznie przyjmowali leki przeciwirusowe. Dla dobra eksperymentu każdego z uczestników poproszono o przerwanie leczenia. Zaobserwowano, że po pewnym czasie wirus pozostający w pojedynczych komórkach w stanie uśpienia, wybudzał się i intensywnie replikował (namnażał).
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Badania w ciąży
Schemat wizyt i badań podczas ciąży fizjologicznej.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.