Widmo utraconych kilogramów

Widmo utraconych kilogramów
Spis treści
  1. Jak bezpiecznie schudnąć do lata (i utrzymać efekt na stałe)?

Efekt jojo – to słowa, które potrafią przyprawić o dreszcze. Najczęstsze przyczyny nadmiernych wahań masy ciała to: utrata nadprogramowych kilogramów w zbyt szybkim tempie, stosowanie mało zbilansowanych diet oraz powrót do starych nawyków żywieniowych. O efekcie jojo możemy mówić, gdy skoki wagi po upłynięciu 5 miesięcy przekraczają 10% osiągniętej masy ciała. Eksperci zwracają uwagę, że efekt jojo jest jedną z przyczyn chorób układu krążenia i cukrzycy.

Pamiętaj, że utrata nadprogramowych kilogramów jest procesem długotrwałym. Bezpieczne tempo odchudzania to od 0,5 do 1 kilograma tygodniowo. Im wolniej będziemy chudnąć, tym większa szansa na lepszy i trwalszy efekt. Rozpoczynając przygodę z odchudzaniem, nie bój się zwrócić po pomoc do specjalistów: dietetyka czy trenera personalnego.

Jak bezpiecznie schudnąć do lata (i utrzymać efekt na stałe)?

Zmień nawyki

Pierwszym ważnym krokiem w procesie odchudzania jest zmiana dotychczasowych nawyków. Na początek zrób kilka małych kroków: ogranicz słodzenie kawy czy herbaty. Nie objadaj się na noc. Ostatni, lekki posiłek zjedz 2-3 godziny przed snem. Pij więcej wody. Zastąp puste kalorie, których źródłem są m.in. wyroby cukiernicze, zdrowymi przekąskami (owocami i warzywami). Zaproś do udziału w wyzwaniu domowników lub znajomych z pracy – dzięki temu zdrowe nawyki dużo szybciej wejdą Ci w krew!

Jedz dobrze i często

Będąc na diecie, nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych potraw. Wystarczy, że przygotujesz je w zdrowszej, nieco uszczuplonej wersji. Unikaj węglowodanów prostych, które znajdują się m.in. w słodyczach czy białym pieczywie. Sięgaj po chleb razowy, brązowy ryż i makaron, otręby, a także rośliny strączkowe takie jak groch, fasola czy soczewica. Unikaj smażenia, przerzuć się na potrawy przygotowywane na grillu lub na parze. I co najważniejsze, jedz regularnie, co trzy, cztery godziny, aby zapewnić organizmowi stałą dostawę energii. Dzięki temu ograniczysz napady wilczego głodu.

Chudnij aktywnie

Oprócz zbilansowanej diety niezbędna jest regularna aktywność fizyczna. Pamiętaj, że ćwiczyć można wszędzie, nie tylko na siłowni! Spędzaj czas na świeżym powietrzu, uprawiając jogging lub nordic walking. Weź sobie do serca norweskie przysłowie mówiące, że nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania. Wybierz taką formę aktywności, którą lubisz i postaraj się na stałe wpisać ją do swojego planu dnia. Jeśli masz taką możliwość, dojeżdżaj do pracy na rowerze, zrezygnuj z windy na rzecz schodów, zabieraj psa na długie spacery lub poszalej z dziećmi na ściance wspinaczkowej.

Wspieraj metabolizm i prawidłowy poziom glukozy we krwi

W walce z nadprogramowymi kilogramami pomocne będą substancje ograniczające apetyt takie jak błonnik i chrom, a także wspomagające proces spalania tkanki tłuszczowej, jak l-karnityna, guarana czy tyrozyna. Tabletki na odchudzanie zawierają składniki, które w naturalny sposób wspomagają proces odchudzania. Znajdziesz je na stronie https://www.nowafarmacja.pl/odchudzanie-i-dieta.  Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest zdrowa, zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna.

Wysypiaj się

„Sen a odchudzanie? A jakie to ma znaczenie?”. Większe niż mogłoby Ci się wydawać! Zdrowy sen wspomaga metabolizm. Jak pokazują badania, u osób, które śpią około 7-8 godzin dziennie wzrasta poziom leptyny, czyli hormonu, który hamuje apetyt. Z kolei osoby, które chronicznie się nie wysypiają, mają podwyższony poziom greliny, który wpływa na zwiększenie apetytu. Krótki sen podnosi także poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Każda motywacja jest dobra, aby zacząć dbać o swoje zdrowie i sylwetkę. Jeśli zdrowe nawyki wejdą Ci w krew, możesz zapomnieć o efekcie jojo i cieszyć się wspaniałą figurą oraz dobrym samopoczuciem przez cały rok.

Artykuły o podobnej treści dostępne są na stronie www.nowafarmacja.pl

Ocena artykułu

4.63
z 8 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(5)
4
 
(3)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.63 z 8 głosów

100%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty