Wibracje wzmacniają mięśnie i kości

Wibracje wzmacniają mięśnie i kości
Stanie na wibrującej platformie, może się wydawać dziwnym sposobem spędzania wolnego czasu ale najnowsze badania sugerują, że może mieć to korzystny wpływ na stan zdrowia oraz kondycję mięśni i kości – zwłaszcza u osób starszych bądź prowadzących siedzący tryb życia.

W czasopiśmie Current Sports Medicine Reports, opublikowano efekt badań z użyciem wibrującej platformy, która wysyłała łagodne impulsy poprzez nogi do reszty ciała stojących na niej, badanych osób.

W badaniu wzięły udział kobiety po menopauzie, które przez 8 miesięcy stawały na platformie w sześciu jednominutowych cyklach, 3 razy w tygodniu.

Stwierdzono, że drgania aktywowały włókna mięśniowe znacznie efektywniej niż regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne. W rezultacie wyraźnie zwiększyła się wydolność tlenowa i siła mięśni. Ponadto zaobserwowano zwiększenie gęstości kości w obrębie stawu biodrowego i zahamowanie utraty gęstości kręgów kręgosłupa.

Naukowcy przekonują, że u osób prowadzących siedzący tryb życia, trening za pomocą wibracji może przynieść taką samą, jeśli nie większą poprawę wydajności mięśni, co tradycyjne ćwiczenia fizyczne.

Uczeni z nadzieją podchodzą do uzyskanych wyników. Widzą w nich obietnicę skutecznej terapii starszych osób cierpiących na osteoporozę. Niestety nie wszyscy mogą korzystać z dobroczynnego działania wibracji. Choroby serca i nadciśnienie są bezwzględnym przeciwwskazaniem.

Ocena artykułu

3.77
z 35 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(21)
3
 
(4)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.77 z 35 głosów

77%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty