Wibracje wzmacniają mięśnie i kości
W czasopiśmie Current Sports Medicine Reports, opublikowano efekt badań z użyciem wibrującej platformy, która wysyłała łagodne impulsy poprzez nogi do reszty ciała stojących na niej, badanych osób.
W badaniu wzięły udział kobiety po menopauzie, które przez 8 miesięcy stawały na platformie w sześciu jednominutowych cyklach, 3 razy w tygodniu.
Stwierdzono, że drgania aktywowały włókna mięśniowe znacznie efektywniej niż regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne. W rezultacie wyraźnie zwiększyła się wydolność tlenowa i siła mięśni. Ponadto zaobserwowano zwiększenie gęstości kości w obrębie stawu biodrowego i zahamowanie utraty gęstości kręgów kręgosłupa.
Naukowcy przekonują, że u osób prowadzących siedzący tryb życia, trening za pomocą wibracji może przynieść taką samą, jeśli nie większą poprawę wydajności mięśni, co tradycyjne ćwiczenia fizyczne.
Uczeni z nadzieją podchodzą do uzyskanych wyników. Widzą w nich obietnicę skutecznej terapii starszych osób cierpiących na osteoporozę. Niestety nie wszyscy mogą korzystać z dobroczynnego działania wibracji. Choroby serca i nadciśnienie są bezwzględnym przeciwwskazaniem.