Wapń i witamina D w diecie dzieci

Jak wynika z badań naukowych główną przyczyną niedoborów wapnia i witaminy D jest nieprawidłowa dieta. Specjaliści zwracają więc uwagę na konieczność wdrożenia odpowiednich zmian sposobów żywienia dzieci. Coraz większy nacisk kładziony jest na działania edukacyjne – propagowanie właściwych nawyków żywieniowych, w tym przede wszystkim prawidłowej diety. Prawidłowa dieta to pojęcie odnoszące się do odpowiednio skomponowanego codziennego jadłospisu, który zawiera wszystkie niezbędne dla rosnącego organizmu składniki odżywcze. Dla rosnących i wzmacniających się kości najważniejsze jest, aby w codziennej diecie dziecka znalazły się w odpowiedniej ilości wapń i witamina D. Wapń zawarty jest przede wszystkim w produktach mlecznych, warzywach strączkowych i suszonych owocach. Przy czym wapń z produktów mlecznych jest znacznie lepiej przyswajalny niż z pozostałych wymienionych produktów. Porównywanie zatem różnych grup produktów według zawartości wapnia w 100 gramach może być mylące. Produkty mleczne są najlepszym źródłem wapnia również ze względu na małe spożycie pozostałych dwóch grup produktów. Z kolei witamina D występuje w ograniczonej liczbie produktów i w niewielkich ilościach; można ją spotkać np. w tłuszczu rybim i wątróbce kurzej. Eksperci podkreślają jednak, że szczególnie ostatnie z wymienionych produktów ze względu na ich niewielkie spożycie, nie mogą być uważane za liczące się źródło witaminy D szczególnie w diecie dzieci.
Rola żywności wzbogacanej
Dostarczanie wapnia i witaminy D z pożywieniem jest najlepszym sposobem pozyskiwania ich w organizmie. Natomiast w sytuacji, gdy zawartość wapnia i witaminy D w codziennej diecie jest niewystarczająca, jako polecane rozwiązanie eksperci wskazują na żywność wzbogacaną. Odpowiednia łączna podaż wapnia i witaminy D w produktach wzbogacanych ma tę zaletę, że obecność witaminy D wspomaga przyswajanie wapnia.
Żywność wzbogacana wapniem i witaminą D została również zarekomendowana przez zespół specjalistów, który pod kierownictwem Konsultanta Krajowego w dziedzinie Pediatrii, doc. Anny Dobrzańskiej, opracował zalecenia dotyczące dziennej podaży wapnia i witaminy D w diecie dla dzieci zdrowych w zależności od wieku. W zaleceniach podkreślono konieczność podaży witaminy D niezależnie od pory roku.
Niedobory wapnia i witaminy D w diecie dzieci
Badania wykazały, że przeciętne dzienne spożycie wapnia wśród dzieci w wieku 1-9 lat wynosiło ok. 600 mg, gdy tymczasem zalecana dzienna norma spożycia dla dzieci w wieku 1-3 lat to 800-1000 mg i 800 mg w wieku 4-9 lat. Jeszcze bardziej niekorzystnie przedstawia się sytuacja w odniesieniu do witaminy D, tak ważnej, ponieważ odpowiada za przyswajanie wapnia z pożywienia. Zalecany poziom spożycia witaminy D dla dzieci i młodzieży to 10 ?g, podczas gdy ponad 90% dzieci w Polsce spożywa witaminę D w dawce mniejszej niż zalecana norma, a większość z nich nie realizuje jej nawet w 50%.
Przedstawione wnioski opracowano na podstawie monitoringu sposobu żywienia mieszkańców Warszawy przeprowadzonego jesienią 2003 pod kierownictwem prof. Jadwigi Charzewskiej, Kierownika Zakładu Epidemiologii i Norm Żywienia, IŻŻ. Analizą objęto również wyniki ogólnopolskiego badania spożycia żywności i stanu odżywienia w gospodarstwach domowych prowadzonego przez IŻŻ w latach 2000 – 2001 pod auspicjami FAO i koordynowanego przez dr n. med. Lucjana Szponara. Występowanie niedoborów wapnia i witaminy D w diecie dzieci w Polsce potwierdziły również badania „Ocena stanu mineralizacji kośćca i pokrycia zapotrzebowania na wybrane składniki pokarmowe u dzieci łódzkich w wieku szkolnym” prowadzone pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Danuty Chlebnej–Sokół w Instytucie Pediatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Karmienie naturalne niemowląt
Karmienie piersią jest jedynym naturalnym sposobem żywienia niemowlęcia w pierwszych miesiącach jego życia.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Karmienie sztuczne niemowląt
Karmienie sztuczne jest konieczne, kiedy matka nie może karmić piersią bądź też dziecko nie może jeść pokarmu naturalnego.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Ciąża a podróż samolotem
Czy podróżowanie samolotem niesie jakieś niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu...
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.