Walka z POChP

Walka z POChP

94% Polaków, przebadanych przez TNS OBOP, przyznaje, że nie zna terminu POChP. Badanie opinii publicznej przeprowadzono w ramach Programu Profilaktyczno – Edukacyjnego „Głęboki Oddech”, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Ftyzjopneumonologiczne. Kampanię społeczną na rzecz walki z POChP inauguruje wspólna konferencja prasowa PTFP we współpracy z firmą farmaceutyczną Adamed.

Świadomość istnienia POChP jest znikoma. Polacy nie tylko nie znają tego terminu: nie orientują się również, jakie są przyczyny, objawy oraz skutki wystąpienia choroby. „Wyniki badań są szokujące. Brak chociażby elementarnej wiedzy na temat POChP oznacza, że społeczeństwo nie zna jednej z najpoważniejszych chorób układu oddechowego”, mówi prezes PTFP, prof. Kozielski „Tymczasem rocznie – według raportu WHO – na świecie umiera na nią ponad 2 500 000 osób: to jest trzy razy więcej niż z powodu raka płuc. Pomimo tak zatrważających danych, POChP jest nieporównywalnie gorzej rozpoznawalna od na przykład astmy czy zapalenia płuc”.

POChP to skrót nazwy choroby, której pełna nazwa brzmi Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Ma bardzo ciężki przebieg i jest nieuleczalna, a zbyt późno zdiagnozowana prowadzi do śmierci. Choroba niszczy układ oddechowy i w konsekwencji utrudnia lub – w ostatnim stadium – uniemożliwia oddychanie. Destrukcyjnie wpływa zarówno na oskrzela, prowadząc do ich przewlekłego zapalenia, jak i na płuca – wywołując rozedmę płuc. POChP najczęściej dotyka palaczy: dym papierosowy trwale uszkadza pęcherzyki płucne i osłabia cały układ oddechowy. Grupami wysokiego ryzyka są także palacze bierni oraz osoby często przebywające – np. z racji swojego zawodu - w zadymionych i zapylonych pomieszczeniach. Do osób zagrożonych POChP zaliczają się także pacjenci narzekający na infekcje dróg oddechowych.

Objawy POChP są często lekceważone, ponieważ przez lata choroba objawia się wyłącznie kaszlem, który palacz papierosów uważa za coś naturalnego. W miarę upływu czasu dolegliwości stają się bardziej uciążliwe. Jest to duszność - czyli brak tchu podczas wysiłku - który nieubłaganie nasila się z upływem lat, aż do nieustannego poczucia duszności, uniemożliwiającego wykonywanie najprostszych czynności życiowych. Dla podtrzymania życia, chory musi stale oddychać tlenem. Zbyt późno zdiagnozowana choroba prowadzi do trwałego uszkodzenia układu oddechowego, układu krążenia, a nawet do śmierci.

Tymczasem według badań TNS OBOP, przeprowadzonych na zlecenie PTFP, jedynie 6% Polaków wie, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą śmiertelną. „Należy koniecznie uświadomić naszemu społeczeństwu, jak niebezpieczną chorobą jest POChP”, dodaje prof. Jan Zieliński, koordynator programu „Głęboki Oddech”. „Należy koniecznie dążyć do rozpoznawania choroby we wczesnym stadium za pomocą powszechnym badań spirometrycznych. Wczesne rozpoznanie, połączone z przekonaniem chorego o konieczności zaprzestania palenia papierosów, zahamowuje postęp choroby i chroni go przed wystąpieniem ciężkich, nieuleczalnych stadiów choroby. Temu celowi służą programy edukacyjne, takie jak Program Profilaktyczno – Edukacyjny Głęboki Oddech”.

Program społeczny „Głęboki Oddech” ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia świadomości istnienia POChP. Informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc poprzez nieustanne podkreślanie konieczności systematycznego wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia.

Na potrzeby „Głębokiego Oddechu” przeprowadzono ogólnopolskie badania opinii publicznej, których wyniki jednoznacznie potwierdziły potrzebę stworzenia programu walki z POChP. W ramach Programu zostaną przeprowadzone bezpłatne badania spirometryczne i konsultacje pulmonologiczne, dzięki którym aż 30 000 Polaków będzie miało okazję sprawdzić stan swoich płuc w pierwszym roku jego trwania. Dodatkowo wszyscy pacjenci będą mogli skonsultować się ze specjalistą – pulmonologiem i wysłuchać jego porady. Na potrzeby Programu zostanie uruchomiona strona internetowa, której zadaniem będzie przekazywanie nie tylko bieżących informacji o kampanii, ale również edukowanie w zakresie POChP poprzez interaktywne testy, ankiety, forum dyskusyjne czy dział FAQ.

„Jesteśmy przekonani, że program Głęboki Oddech zrealizuje dwa podstawowe cele: profilaktyczny i edukacyjnyi.”, podkreślił prof. Zieliński. „Od jego sukcesu zależy zdrowie naszego społeczeństwa. Chcielibyśmy, aby ponowne badania opinii publicznej na temat POChP wykazały efekty właśnie zainaugurowanej kampanii. Wszystkie nasze działania będą do tego konsekwentnie dążyły.”

Ocena artykułu

4.11
z 36 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(16)
4
 
(14)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.11 z 36 głosów

83%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty