Walka z chorobami zakaźnymi

Choroby zakaźne i pasożytnicze nadal są poważnym problemem epidemiologicznym, diagnostycznym i terapeutycznym. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku były przyczyną 40% ogółu zgonów wśród dzieci poniżej 5 roku życia. Znaczący postęp w walce z chorobami zakaźnymi osiągnięto stosując szeroko pojętą profilaktykę, w tym szczepienia ochronne. Corocznie dzięki zastosowaniu szczepionek udaje się uniknąć śmierci ponad 3 milionów osób na świecie, chociaż nadal 2 miliony dzieci umiera z powodu chorób, którym można zapobiegać poprzez dostępne dzisiaj szczepienia.
W Polsce, co roku Główny Inspektor Sanitarny wydaje komunikat w sprawie zasad przeprowadzania szczepień ochronnych przeciwko chorobom zakaźnym. Aktualny Program Szczepień Ochronnych z marca 2003 roku, składa się z kalendarza szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży, osób narażonych w sposób szczególny na zakażenia oraz szczepień zalecanych. Szczepienia zalecane nie są finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.
Szczepienia obowiązkowe
Szczepienia obowiązkowe są prowadzone zgodnie z aktualnym programem szczepień od chwili narodzin dziecka aż do 18. roku życia. Obecnie do grupy szczepień obowiązkowych należą szczepienia przeciwko: gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio (poliomyelitis), odrze, śwince, różyczce, tężcowi oraz WZW typu B (wirusowemu zapaleniu wątroby typu B).
Szczepienia zalecane
Szczepienia zalecane to szczepienia zapobiegające takim chorobom jak: WZW typu B dla grup nieobjętych szczepieniami obowiązkowymi, WZW typu A, grypa, kleszczowe zapalenie mózgu, ospa wietrzna oraz zakażenia wywołane przez bakterię Haemophilus influenzae typu B, Streptococcus pneumonicae, Neisseria meningitidis. Szczepienia te w Polsce są odpłatne, natomiast w wielu krajach UE i USA są to bezpłatne szczepienia obowiązkowe.
Doc dr hab. n. med. Teresa Jackowska – przewodnicząca OW PTP – Choroby zakaźne (bakteryjne i wirusowe) szczególnie łatwo rozwijają się u najmłodszych dzieci. Niektóre z tych chorób mają ciężki przebieg z powikłaniami, a nawet prowadzą do zgonu. Jedynie szczepienia są w stanie uchronić dziecko przed chorobami zakaźnymi zagrażającymi jego zdrowiu i życiu. Wielu chorobom można zapobiec, podając szczepionkę tak szybko po urodzeniu dziecka, jak to jest możliwe. Dzięki postępowi biologii molekularnej i inżynierii genetycznej opracowuje się szczepionki coraz bezpieczniejsze i skuteczne nawet u najmłodszych dzieci.
Według zaleceń Programu Szczepień Ochronnych, niemowlę powinno otrzymać 3-4 iniekcje w czasie jednej wizyty. W tych okolicznościach pojawiła się potrzeba łączenia preparatów. Aby uprościć program szczepień i złagodzić nieprzyjemne doznania dziecka związane z samą iniekcją stosowane są tak zwane szczepionki skojarzone, czyli takie, które chronią przed kilkoma chorobami np. błonicą, tężcem, krztuścem czy tez świnką, odrą i różyczką. Ponadto, skojarzone podawanie szczepionek wzmaga odpowiedź immunologiczną i ostateczną odporność organizmu umożliwiając zarazem zmniejszenie dawki substancji dodatkowych, w których rozpuszczona jest szczepionka. W pierwszym roku życia dziecko otrzymuje najwięcej szczepień, dlatego warto po konsultacji z pediatrą wybrać najwłaściwszą i najbezpieczniejszą szczepionkę.
Prof. dr hab. Andrzej Radzikowski, Konsultant Wojewódzki ds. pediatrii – Stosowanie szczepionek skojarzonych niesie za sobą wiele korzyści – zmniejsza liczbę ukłuć, oszczędza cierpienia i stresu małym pacjentom, obniża ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów poszczepiennych, związanych z kilkoma wkłuciami, a także redukuje koszty profilaktyki.
Z badań prowadzonych przez Pentor wynika, że wiedza matek na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych jest niedoskonała. Ponad 90% z nich oczekuje pełnej informacji na temat nowoczesnej profilaktyki. Niezwykle istotna jest rola lekarza, który pomaga dokonać wyboru oraz służy pełną informacją o szczepieniach obowiązkowych i zalecanych.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.