Wakacje w tym roku będą znowu mokre

Wakacje w tym roku będą znowu mokre

To nie szkoła i stres z nią związany, a nadchodzące wakacje są największym problemem dzieci z moczeniem nocnym. Choć niepowodzenia w szkole powszechnie uznawane są za powód  moczenia nocnego, dzieci dotknięte tym problem cierpią najbardziej w okresie wakacyjnym. Wyjazd na kolonie z rówieśnikami, czy odpoczynek poza rodzinnym domem to dla nich upokarzająca próba sił – stracie z chorobą, która nie leczona uprzykrza najmłodszym najradośniejszy czas w roku.     

- Wakacje są dla dzieci dotkniętych tą dolegliwością bardzo trudnym okresem. Zawstydzenie i obawa przed reakcją otoczenia na ich krępujący problem to najczęstszy powód rezygnacji z jakichkolwiek wakacji poza domem. Rodzice planujący letni wypoczynek powinni w tym okresie szczególnie zatroszczyć się o swoje pociechy. Moczenie nocne jest schorzeniem, które nie leczone może trwać nawet kilkanaście lat – powiedział dr n. med. Grzegorz Paruszkiewicz, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym „Dobra Nocka”.

Wyniki badań SMG/KRC z 2007 r., wykazują, że za główną przyczynę moczenia nocnego nadal uważa się podłoże emocjonalne i problemy dziecka w szkole. W rzeczywistości problemy emocjonalne dziecka nie są przyczyną, a konsekwencją choroby. Moczenie nocne negatywnie wpływa na rozwój dziecka. Dlatego tak ważna jest diagnostyka i rozpoczęcie leczenia dzieci moczących się w nocy jak najwcześniej. Widoczny efekt można uzyskać już po 2-3 dniach od rozpoczęcia właściwego leczenia.

Na podstawie wyników badań prowadzonych w ostatnich latach w wielu ośrodkach na całym świecie można przyjąć, że najczęstszą przyczyną izolowanego moczenia nocnego są zaburzenia czynnościowe układu moczowego będące powodem nieodpowiedniej proporcji dwóch parametrów: pojemności pęcherza moczowego i objętości moczu „nocnego”. W prawidłowych warunkach pęcherz moczowy powinien do rana utrzymać mocz spływający z nerek w godzinach nocnych. Jeżeli te dwie wielkości nie dopasowały się jeszcze do siebie - dochodzi do przepełnienia pęcherza i zmoczenia łóżka.

U dzieci zdrowych nerki produkują w nocy znacznie mniej moczu niż w ciągu dnia. Związane jest to ze zwiększonym wydzielaniem w czasie snu wazopresyny – substancji regulującej pracę nerek. Efektem tego jest produkowanie przez nerki mniejszej ilości i bardziej zagęszczonego moczu. Pęcherz o prawidłowej pojemności może dzięki temu do rana utrzymać gromadzący się mocz.

- Dzieci moczące się w nocy nie robią tego złośliwie, podobnie jak problemom związanym z „mokrym łóżkiem” nie są winni rodzice. Dolegliwość można skutecznie leczyć, a tym samym umożliwić dziecku i całej jego rodzinie normalne funkcjonowanie. O moczeniu nocnym koniecznie trzeba powiedzieć lekarzowi pierwszego kontaktu, który zdiagnozuje problem lub skieruje do specjalistów. Najważniejsze jest jednak znalezienie przyczyny i dobranie odpowiedniej metody leczenia, która wyraźnie poprawi samoocenę dziecka i pozwoli mu rozwijać się prawidłowo. Moczenie nocne może, ale nie musi ustąpić samo, a każde dziecko zasługuje na wypoczynek w czasie letnich wakacji. Wypoczynek, który nie będzie wiązał się z poczuciem winy i wstydu - powiedział dr n. med. Grzegorz Paruszkiewicz, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym „Dobra Nocka”.

O Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym
Stowarzyszenie "DOBRA NOCKA" jest organizacją pożytku publicznego. Zostało powołane przez grupę lekarzy zajmujących się leczeniem dzieci z moczeniem nocnym. Oprócz udzielania pomocy dzieciom i rodzinom dotkniętym tą chorobą, Stowarzyszenie skupia się na działaniach edukacyjnych i informacyjnych. Działania edukacyjne kierowane są przede wszystkim do rodziców. „DOBRA NOCKA” przekazuje im wiedzę na temat profilaktyki, prawidłowego rozwoju oraz sposobu postępowania z dziećmi z moczeniem nocnym. Wiedza i postawa rodziców mają kluczowy wpływ na powodzenie terapii. Stowarzyszenie zaprasza rodziców wraz z dziećmi i wszystkich zainteresowanych do korzystania z infolinii pod numerem (0) 801 353 500, a także do odwiedzenia strony internetowej www.moczenienocne.pl.

Ocena artykułu

4.14
z 28 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(10)
4
 
(13)
3
 
(4)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.14 z 28 głosów

82%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty