Uważaj na grypę w marcu

Uważaj na grypę w marcu

Marzec jest miesiącem, w którym nadal jesteśmy podatni na infekcje. Obserwowane w tym roku anomalie pogodowe i częste zmiany temperatur dodatkowo sprzyjają rozwojowi wirusa grypy.


Rozpoczyna się właśnie okres rosnącej liczby zakażeń wirusem grypy. Nie bez przyczyny mówi się, że w naszej strefie klimatycznej do zachorowań na grypę dochodzi najczęściej
w lutym i marcu. Tegoroczna pogoda i wysokie, jak na tę porę roku, temperatury dodatkowo sprzyjają rozwojowi choroby. W sezonie wirus rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzi, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych, źle wentylowanych. Idealnym przykładem takich zbiorowisk są pracownicy biur i uczniowie w szkołach, gdzie choroba zbiera swoje żniwo.

Światowa Organizacja Zdrowia w celu zapobiegania zachorowaniom na grypę rekomenduje szczepienia, zaś w wybranych przypadkach farmakoprofilaktykę - czyli przyjmowanie leków przeciwwirusowych. Zanim rozpocznie się leczenie przeciwwirusowe warto sprawdzić rodzaj zakażenia za pomocą badań laboratoryjnych.
Wyniki szybkich testów przyłóżkowych otrzymuje się już po ok. 15 min.

Grypa jest najczęściej występującą chorobą zakaźną na świecie. Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową (np. podczas kichania). Największa liczba zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii. W większości przypadków zachorowanie na grypę powoduje obłożną chorobę, u niektórych chorych mogą wystąpić powikłania; zdarzają się też zgony, szczególnie u osób z grupy podwyższonego ryzyka, zwłaszcza wśród dzieci i osób starszych. Na całym świecie z powodu powikłań pogrypowych umiera co roku ok. 0,5 - 1 mln osób. Niestety wciąż grypa mylona jest z infekcją grypopodobną, która ma znacznie łagodniejszy przebieg. Należy pamiętać, że szczepienia przeciw grypie nie zapobiegają zachorowaniu na inne infekcje i że zastosowanie leczenia przeciwwirusowego w przypadku infekcji grypopodobnych nie będzie skuteczne.
3 kroki przeciwdziałania powikłaniom pogrypowym:

 1. najlepiej przed sezonem lub na początku sezonu, możliwe także w trakcie
  * szczepienie
 2. w przypadku kontaktu z osobą chorą (ekspozycja na wirusa)
  * farmakoprofilaktyka
 3. podczas choroby
  celowana terapia antywirusowa (zwalczanie wirusa)

Źródło:

Informację opracowano m.in. na podstawie broszury "Polskie standardy profilaktyki i leczenia grypy" autorstwa: prof. dr hab. L. B. Brydak, dr n. med. M. Romanowskiej, prof. dr. hab. n. med. A. Radzikowskiego, prof. dr. hab. n. med. A. F. Steciwki

Ocena artykułu

3.97
z 29 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(7)
4
 
(17)
3
 
(3)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.97 z 29 głosów

83%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty