Uważaj na grypę w marcu

Marzec jest miesiącem, w którym nadal jesteśmy podatni na infekcje. Obserwowane w tym roku anomalie pogodowe i częste zmiany temperatur dodatkowo sprzyjają rozwojowi wirusa grypy.
Rozpoczyna się właśnie okres rosnącej liczby zakażeń wirusem grypy. Nie bez przyczyny mówi się, że w naszej strefie klimatycznej do zachorowań na grypę dochodzi najczęściej
w lutym i marcu. Tegoroczna pogoda i wysokie, jak na tę porę roku, temperatury dodatkowo sprzyjają rozwojowi choroby. W sezonie wirus rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzi, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych, źle wentylowanych. Idealnym przykładem takich zbiorowisk są pracownicy biur i uczniowie w szkołach, gdzie choroba zbiera swoje żniwo.
Światowa Organizacja Zdrowia w celu zapobiegania zachorowaniom na grypę rekomenduje szczepienia, zaś w wybranych przypadkach farmakoprofilaktykę - czyli przyjmowanie leków przeciwwirusowych. Zanim rozpocznie się leczenie przeciwwirusowe warto sprawdzić rodzaj zakażenia za pomocą badań laboratoryjnych.
Wyniki szybkich testów przyłóżkowych otrzymuje się już po ok. 15 min.
Grypa jest najczęściej występującą chorobą zakaźną na świecie. Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową (np. podczas kichania). Największa liczba zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii. W większości przypadków zachorowanie na grypę powoduje obłożną chorobę, u niektórych chorych mogą wystąpić powikłania; zdarzają się też zgony, szczególnie u osób z grupy podwyższonego ryzyka, zwłaszcza wśród dzieci i osób starszych. Na całym świecie z powodu powikłań pogrypowych umiera co roku ok. 0,5 - 1 mln osób. Niestety wciąż grypa mylona jest z infekcją grypopodobną, która ma znacznie łagodniejszy przebieg. Należy pamiętać, że szczepienia przeciw grypie nie zapobiegają zachorowaniu na inne infekcje i że zastosowanie leczenia przeciwwirusowego w przypadku infekcji grypopodobnych nie będzie skuteczne.
3 kroki przeciwdziałania powikłaniom pogrypowym:
- najlepiej przed sezonem lub na początku sezonu, możliwe także w trakcie
* szczepienie - w przypadku kontaktu z osobą chorą (ekspozycja na wirusa)
* farmakoprofilaktyka - podczas choroby
celowana terapia antywirusowa (zwalczanie wirusa)
Źródło:
Informację opracowano m.in. na podstawie broszury "Polskie standardy profilaktyki i leczenia grypy" autorstwa: prof. dr hab. L. B. Brydak, dr n. med. M. Romanowskiej, prof. dr. hab. n. med. A. Radzikowskiego, prof. dr. hab. n. med. A. F. Steciwki
Hill and Knowlton
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.