Upławy z pochwy - jak pokonać dolegliwości?
Prawidłowa wydzielina z pochwy jest zupełnie naturalnym objawem fizjologicznym. Charakteryzuje się mlecznobiałą lub przezroczystą barwą, jest bezzapachowa i przypomina białko jajka. W zależności od dnia cyklu miesiączkowego śluz może być bardziej skąpy lub obfity, jednak nie jest to powód do niepokoju, a normalny i zdrowy objaw pracy organizmu kobiety. Jeśli jednak wydzielina przybiera inny kolor, zapach lub konsystencję prawdopodobnie sygnalizuje nabytą infekcję. W tym przypadku niezbędne będzie określenie rodzaju zakażenia oraz rozpoczęcie leczenia. Ze wszelkimi zmianami należy udać się do ginekologa, gdyż w większości przypadków trzeba będzie zastosować antybiotykoterapię. Jednak zanim przyjdzie termin naszej wizyty możemy samodzielnie sprawdzić rodzaj infekcji, a niekiedy także załagodzić częściowo objawy.
Rodzaje infekcji
Upławy z pochwy zdecydowanie różnią się od naturalnej wydzieliny, dzięki czemu bardzo szybko odkryjemy nieprawidłowość. Najczęściej kobiety mają do czynienia z trzema typami infekcji, które powodują dyskomfort – bakteryjną, grzybicza oraz zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Każda z nich charakteryzuje się innymi objawami i to one w pierwszej kolejności pomagają określić, o jakiej infekcji mówimy. Białe upławy, gęste, o konsystencji grudkowatego twarożku oraz mlecznym, lekko drożdżowym zapachu świadczą o zakażeniu drożdżakami, czyli o grzybicy. Dodatkowym objawem jest silne swędzenie i pieczenie sromu. Warto też zwrócić uwagę na obfite oraz wodniste upławy, które również mogą sygnalizować infekcję grzybiczną. Intensywne szarobiałe upławy, o konsystencji budyniu i silnym, nieprzyjemny rybim zapachu oznaczają bakteryjne zapalenie pochwy, zwane waginozą. Infekcja bakteryjna wymaga wizyty u ginekologa oraz podania dopochwowo, a czasami także doustnie antybiotyku. Pomocniczo warto zastosować żel kojąco-łagodzący objawy i zapewniający nawilżenie błony śluzowej pochwy. Pienista szarobiała lub żółtozielona, obfita oraz cuchnąca wydzielina to oznaka zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Także w tym przypadku niezbędna jest niezwłoczna wizyta u lekarza, który rozpocznie antybiotykoterapię.
Rozpoznanie
Błona śluzowa wyściełająca pochwę tworzy fałdy, które zbudowane są z nabłonka zawierającego duże ilości glikogenu. To właśnie dzięki niemu flora bakteryjna pochwy może wytwarzać, m.in. kwas mlekowy, niezbędny do zachowania prawidłowego pH 3,5-4,5. Kwaśny poziom pH zabezpiecza pochwę przed rozwojem patologicznej flory. Infekcje atakują jej naturalne środowisko i tym samym zmieniają (zwiększają) poziom pH. Dzięki temu wykonanie tekstu jest pierwszym krokiem do rozpoznania rodzaju zakażenia. Tego typu badanie możemy wykonać samodzielnie oraz bezboleśnie w domu. Pozwoli to określić czy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, grzybiczą czy zakażeniem rzęsistkiem. Ph na poziomie <4,5 i bezbarwna, bezzapachowa wydzielina oznacza stan prawidłowy, jeśli jednak przy tym wskaźniku pH występuje biały śluz z pochwy, świąd i pieczenie to prawdopodobnie wystąpiła infekcja grzybiczna. Gdy poziom pH jest podwyższony (4,5-5), a na bieliźnie pojawiły się szare i białe upławy o rybim zapachu powodem może być zakażenie bakteryjne, które trzeba leczyć antybiotykiem. Poziom pH powyżej 5 może nadal oznaczać bakterię, ale jeśli do objawów dołączy świąd oraz pieczenie, a wydzielina zmieni się na zielono-żółtą wtedy niezwłocznie należy udać się do lekarza, ponieważ zachodzi podejrzenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym.
Prawidłowe leczenie zakażeń pochwy powinno w pierwszej kolejności zakładać wykonanie badań, dokładnie określających rodzaj infekcji. Następnie lekarz dobiera właściwą i odpowiednią kurację, mającą na celu zabicie nieprawidłowych bakterii, powrót fizjologicznej flory bakteryjnej oraz wyleczenie stanu zapalnego. W leczeniu infekcji obok terapii dopochwowej i doustnej stosuje się miejscowe leki w postaci kremów i maści, które aplikuje się na zewnętrzną część sromu. Ponadto niezwykle istotne jest odbudowanie prawidłowej flory pochwy, w czym pomaga dopochwowe oraz doustne stosowanie probiotyków, zawierających duże ilości bakterii pałeczek kwasu mlekowego. W celu zapobiegania nawrotom infekcji warto prowadzić higieniczny tryb życia, zdrowo się odżywiać, nosić bawełnianą bieliznę i podmywać się żelem do higieny intymnej z zawartością kwasu mlekowego oraz substancji o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym.
Infekcji intymnych pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć czy pozostawiać bez leczenia. Niewyleczone zakażenia mogą spowodować poważne w skutkach choroby narządów płciowych.
Więcej informacji: https://www.mojaintima.pl/uplawy-co-moga-oznaczac.html.