Umiarkowany aerobik lekiem na bezsenność

Umiarkowany aerobik lekiem na bezsenność
Wykonywanie ćwiczeń aerobowych w spokojnym rytmie może przyczynić się do zmniejszenia niepokoju i poprawić jakość snu u osób cierpiących na bezsenność. Takie wnioski płyną z brazylijskich badań. Co ciekawe, gwałtowny aerobik lub ćwiczenia siłowe, nie wywołują takiego efektu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sao Paulo podzielili na trzy grupy 28 kobiet i 8 mężczyzn, cierpiących na chroniczną bezsenność. W pierwszej, pacjenci wykonywali umiarkowane ćwiczenia, w drugiej ćwiczenia określane jako ciężkie a trzecia grupa kontrolna nie brała udziału w ćwiczeniach.

Po zakończeniu eksperymentu, u pacjentów z grupy pierwszej zaobserwowano zmniejszenie czasu zasypiania o 54%, obniżenie częstości budzenia się w ciągu nocy o 36%, a także wzrost całkowitego czasu snu o 21% i wydajności snu o 18%. Zauważono również spadek odczuwania lęku i niepokoju, średnio o 7%.

Dla porównania, wśród badanych z grupy wykonującej wytężone ćwiczenia, jak i z grupy kontrolnej, nie odnotowano żadnej poprawy samopoczucia ani jakości snu.

Jest to pierwsze badanie, w którym analizowano skuteczność ćwiczeń fizycznych w leczeniu bezsenności. Jego wyniki, wskazują, że istnieje sposób aby zmniejszyć objawy bezsenności bez użycia lekarstw. Może się to przyczynić do wzrostu jakości życia osób borykających się z tym, najpoważniejszym w dzisiejszym świecie, rodzajem zaburzenia snu.

Ocena artykułu

4.03
z 32 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(13)
4
 
(13)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.03 z 32 głosów

81%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty