Tinosorb S i Tinosorb M - nowe filtry
- Dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide)
- Tlenek cynku (Zinc Oxide)
- Parsol 1789 (Avobenzone) - Buthyl Methoxydibenzoylmethane
- Mexoryl SX - Terephthalidene Dicamphor Sulfonic Acid
- Mexoryl XL - Drometriloze Trisiloxane
Od 2001 r. do tej listy dołączyły jeszcze dwa związki będące filtrami chemicznymi opatentowanymi przez firmę CBIA Specialty Chemicals Corporation. Filtry te znane są powszechnie pod nazwą TINOSORB:
- Tinosorb S - bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl
- Tinosorb M - methylene bis- benzotriazolyl tetramethylbutylphenol
Filtry te chronią równie skutecznie przed promieniowaniem UVB jak i UVA i to zarówno UVA I (fale długie) i II (fale krótkie).
Filtr Tinosorb S to substancja rozpuszczalna w tłuszczu.
Filtr Tinosorb M posiada niespotykaną właściwość, a mianowicie łączy on w sobie cechy filtrów chemicznych i mineralnych, a to dzięki temu, że ma on postać mikronizowanego filtru chemicznego. Chroni przed promieniowaniem słonecznym działając w podwójny sposób. Z jednej strony dzięki mikronizowanej strukturze podobnie jak filtry mineralne rozprasza i odbija promienie słoneczne, z drugiej tak jak wszystkie filtry chemiczne pochłaniania energię światła słonecznego.
Tinosorb M to także substancja rozpuszczalna w tłuszczach, jednak dzięki małym rozmiarom cząsteteczek (200 nm) ma zdolność rozpraszania się w wodnej fazie kosmetyku, dzięki temu sprawdza się zarówno w emulsjach typu o/w (olej w wodzie, w której cząsteczki tłuszczu zostały umieszczone wewnątrz cząsteczek wody, dzięki temu emulsja ma lżejszą, typowo nawilżającą konsystencję) oraz emulsjach typu w/o ( woda w oleju, w której cząsteczki wody znajdują się wewnątrz oleju, dzięki temu ma ona charakter mocno natłuszczający suchą i wrażliwą cerę, minusem takiego typu emulsji jest to, że bardzo wolno się wchłaniają, pozostawiając tłustą warstewkę).
Oba typy filtrów charakteryzują się wysoką fotostabilnością. Dodatkowo użyte wspólnie z innymi filtrami podwyższają ich stabilność oraz skuteczność. Tak jest np w przypadku filtru Parsol 1789 (Avobenzone).
Mają one także zdolność podwyższania wartości faktora SPF zwłaszcza jeśli stosuje się je wspólnie z bardzo popularnym filtrem anty-UVB Octyl Methoxycinnamate. Dzięki temu mimo dodania do kosmetyku mniejszej ilości filtrów, nadal otrzymuje się wysoki stopień protekcji, a to z kolei pozwala produkować nietłuste preparaty ochronne o wysokich faktorach.
Filtry Tinosorb zostały dopuszczone do użytku w Europie w marcu 2001. Maksymalne stężenie tych filtrów w masie kosmetyku wynosi 10 %. Firma CIBA stara się obecnie o zaaprobowanie tych filtrów przez FDA (Food and Drug Administration) i dopuszczenie ich do użytku także w USA, póki co nie są one tam jeszcze stosowane, podobnie jak filtry z rodzaju Mexoryl.
Filtr Tinosorb M na polskim rynku spotkamy na przykład w produktach firm:
- Laboratoria SVR- krem Hydracid C
- Avene
Produkty ochronne tej firmy dzielą się na dwie grupy:
- Preparaty dla skóry alergicznej i nadwrażliwej oparte w 100 % na filtrach mineralnych. Zawierają one tzw. MPI podwójny ekran mineralny. MPI to połączenie obu rodzajów filtrów mineralnych tj. dwutlenku tytanu i tlenku cynku. Preparaty te mają białe opakowania.
- Avene 50- UVB 50/UVA 10 - krem
- Avene 25- UVB 25/UVA 10 - mleczko
- Compact Extreme Teinte - SPF 50/UVA 10 kompakt występujący w jednym odcieniu - Preparaty w pomarańczowych opakowaniach oparte zarówno na filtrach mineralnych i organicznych czyli na tzw. MPI-SORB- ekranie organiczno-mineralnym. MPI - to połączenie filtrów mineralnych tj. dwutlenku tytanu i tlenku cynku, zaś SORB to skrót od nazwy filtru Tinosorb M, oprócz którego w formule kremów spotkamy jeszcze kilka innych filtrów chemicznych.
- Avene 60 - UVB 60/UVA 60- krem lub mleczko
- Avene 20 - UVB 20/UVA 20- krem lub spray
- Sztyft ochronny SPF 20
- Gel-Creme 20B-20A oil-free - najlżejsza formuła odpowiednia dla cery tłustej
Inne nowości w tematyce filtrów słonecznych
Oprócz wielu zalet, filtry chemiczne mają pewną wadę, mianowicie zdarzają się nieliczne przypadki osób uczulonych na te substancje. Zazwyczaj uczulenie dotyczy kilku rodzajów substancji pełniących rolę filtrów chemicznych. Dla osób uczulonych na wszystkie rodzaje filtrów chemicznych wyjściem są preparaty oparte wyłącznie na filtrach mineralnych. W związku z tym niemiecka firma Merck, jedna z największych firm produkujących filtry chemiczne, po 10 latach badań wynalazła nowy system wprowadzania filtrów w skład masy kosmetyku. Merck opracował technologię polegającą na umieszczaniu substancji pełniącej rolę filtru chemicznego w polimerowe kapsułki wykonane z tetraetoxysilanu. W ten sposób kropelki filtrów chemicznych nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu ze skórą i dzięki temu zostało wyeliminowane potencjalne ryzyko podrażnień, gdyż filtry osiadają tylko na powierzchni skóry nie wnikając w powierzchniowe warstwy naskórka. Nowe filtry z zakapsułkowanym filtrem anty-UVB Octyl Methoxycinnamate noszą nazwę Eusolex UV-Pearl.
Producenci filtrów zauważyli, że coraz więcej osób zaczyna sięgać po preparaty o faktorach wyższych niż SPF 15 chcąc jeszcze skuteczniej chronić się przed słońcem. W związku z tym zaistniała potrzeba tworzenia jeszcze większej ilości produktów o wyższym stopniu protekcji. Problem jednak w tym, że większość filtrów to substancje rozpuszczalne w tłuszczach, tak więc w formule kosmetyku niezbędna jest obecność związków chemicznych o charakterze tłuszczowym, w których można zawiesić filtry. Ponieważ im wyższy faktor SPF tym większe stężenie filtru w preparacie kosmetycznym, z tego powodu często preparaty ochronne o wysokiej wartości SPF powyżej SPF 30 mają bardziej natłuszczającą konsystencję. Producenci starają się rozwiązać ten problem wykorzystując fakt, że istnieją takie związki chemiczne, które mogą podwyższać wartość faktora SPF, dzięki temu można stosować mniejsze ilości filtrów, a jednocześnie otrzymywać wyższy stopień ochrony. Jedną z takich substancji będącą jednocześnie filtrem jest już opisywany Tinosorb. Poza tym jedna z firm stworzyła tzw. sunsphery czyli kuliste cząsteczki wykonane z akrylanu styrenu, które potrafią zwiększyć wartość faktora SPF o 50-70 %. Sunsphery odbijają światło słoneczne i w rezultacie zwiększają szanse kontaktu promieni słonecznych z cząsteczkami filtrów mineralnych czy chemicznych. Podobne właściwości mają niektóre estry fosforu czy alkohole tłuszczowe, które dodane do formuły preparatu ochronnego potrafią podwyższyć wartość SPF o 15-20%.
Kwasy hydroksylowe AHA, BHA a filtry słoneczne
Istnieją wersje kremów z kwasami zawierające jednocześnie filtry przeciwsłoneczne, jednak radzę unikać takich kremów, gdyż nie są one skuteczne. Problemem jest odpowiednie pH, każdy bowiem z tych dwóch składników tzn. filtry przeciwsłoneczne i kwasy AHA lub BHA wymagają dla swej stabilności i skutecznego działania innego zakresu pH. Formuła kremu z filtrami ochronnymi powinna mieć wyższe pH, aby filtry mogły skutecznie pełnić swą funkcję. Natomiast kremy z kwasami hydroksylowymi muszą mieć odpowiednio niskie, kwasowe pH, aby mogły działać złuszczająco. Tak więc należy rozgraniczać te dwa składniki i stosować dwa oddzielne preparaty, jeden z kwasami a drugi z filtrami przeciwsłonecznymi.