Testosteron może pomóc osobom po udarze

Testosteron może pomóc osobom po udarze

Ze wstępnych badań wynika, że hormonalna terapia zastępcza testosteronem może pomagać w powrocie do zdrowia osobom po udarze.

Naukowcy odkryli korzystny wpływ testosteronu w czasie badań prowadzonych na kastrowanych szczurach, które przeszły udar. W trakcie badań połowa zwierząt otrzymywała testosteron a druga część placebo. Szczury znajdujące się w pierwszej grupie wykazywały znaczące postępy w ubytkach neurologicznych.

Zwykle testosteron- męski hormon płciowy, jest przepisywany mężczyznom z niskim poziomem tego hormonu. Do objawów niskiego poziomu testosteronu zalicza się osłabiony popęd płciowy, małą siłę mięśni, depresję i problemy poznawcze. Naukowcy zauważyli, że te objawy są identyczne, jak w przypadku wielu osób po udarze.

Udar jednak jest dużym wyzwaniem a dotychczasowe badania są jeszcze zbyt skąpe. Grupa naukowców chce jak najszybciej rozpocząć badania na ludziach. Pragną znaleźć nowsze, lepsze techniki m.in. farmakologiczne, które poprawią stan pacjentów po przebytej chorobie.

Ocena artykułu

3.79
z 33 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(20)
3
 
(3)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.79 z 33 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty