Suszone pomidory receptą na zdrową prostatę

Najnowszy raport opublikowany w czasopiśmie American Association of Cancer Research sugeruje, że spożywanie pomidorów w takiej formie może być kluczem do zapobiegnięcia zachorowaniu na raka prostaty. We wcześniejszych badaniach wykazywano już, że przetwarzanie wielu warzyw, poprzez ogrzewanie lub suszenie, istotnie zwiększa ich zdrowotne właściwości, w tym także potencjał w profilaktyce chorób nowotworowych. Aby potwierdzić te ustalenia w stosunku do pomidorów, przeprowadzono badania na szczurach.
Zwierzęta podzielono na 20 grup i w kontrolowany sposób karmiono dietą zawierającą różne postacie przetworzonych pomidorów. Następnie wszystkim wstrzyknięto środek chemiczny wywołujący raka prostaty. Wśród zwierząt otrzymujących pastę pomidorową zawierającą węglowodany, naturalnie obecne w suszonych pomidorach, stwierdzono jedynie 10% zachorowań. Dla porównania, w grupie karmionej zwykłą dietą, nowotwór pojawił się aż u 60% szczurów i żyły one znacznie krócej, niż pozostałe chore osobniki.
W dalszych badaniach in vitro, zauważono, że mechanizm ochronny węglowodanów właściwych dla suszonych pomidorów, polega na zabezpieczaniu DNA przed uszkodzeniami prowadzącymi do raka prostaty. Stwierdzono także, że węglowodany te w połączeniu z likopenem skutecznie zatrzymują wzrost komórek nowotworowych. Uzyskane w eksperymencie dane pokazały, że następne badania powinny być prowadzone nie tylko pod kątem strategii zapobiegania ale także stworzenia potencjalnego leku przeciwnowotworowego.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Karmienie naturalne niemowląt
Karmienie piersią jest jedynym naturalnym sposobem żywienia niemowlęcia w pierwszych miesiącach jego życia.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.