Skóra w przebiegu AZS - sucha, podrażniona, swędząca

Skóra w przebiegu AZS - sucha, podrażniona, swędząca
Spis treści
  1. AZS – atak na barierę ochronną, jaką jest skóra
  2. Dlaczego świąd nasila objawy AZS
  3. Profilaktyka i łagodzenie swędzenia skóry
  4. Emolienty i pielęgnacja swędzącej skóry

Atopowe zapalenie skóry to jedna z powszechniej występujących chorób dermatologicznych. Według badań problem może dotyczyć nawet ok. 20% populacji na całym świecie, czyli szacuje się, że co piąty człowiek zmaga się z problemami typowymi dla AZS. Jest to szczególnie duże wyzwanie dla medycyny, ponieważ AZS to choroba przewlekła, o charakterze nawracającym. Oznacza to, że w jej przebiegu występują fazy wyciszenia (remisji) oraz zaostrzeń. Niestety na ogół bez sygnałów ostrzegawczych, a zatem mamy do czynienia ze schorzeniem o dość nieprzewidywalnym przebiegu. Znane i opisane są natomiast objawy typowe da AZS.

AZS – atak na barierę ochronną, jaką jest skóra

Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem bardzo trudnym w leczeniu, a jednocześnie objawy są dla pacjenta wyjątkowo uciążliwe. Podrażniona, czerwona, przesuszona, często spierzchnięta i popękana skóra już „na oko” wygląda niezdrowo. Ponadto pacjenci najbardziej uskarżają się na dotkliwy i trudny do opanowania świąd skóry, który dodatkowo uszkadza skórę, osłabiając tym samym praktycznie wszystkie jej funkcje. A przecież zdrowa skóra to nie tylko ładny wygląd, kolor i jędrność. Jest największą i podstawową barierą, która chroni nas przed czynnikami zewnętrznymi – alergenami, grzybami, bakteriami, wirusami itp. Zapewnia też odpowiednia izolację termiczną. Oczywiście tak działa zdrowa skóra. Tymczasem u pacjentów z AZS podrażnienie i uporczywe swędzenie skóry praktycznie zawsze uruchamia trudny do opanowania odruch drapania. W efekcie i tak osłabiona i podrażniona skóra jest intensywnie „atakowana”, powstają na niej ranki, skaleczenia, a stan zapalny pogłębia się. Dlatego właśnie mówi się o swoistym błędnym kole związanym z typową dla AZS swędzącą skórą.

Dlaczego świąd nasila objawy AZS

Specjaliści w dziedzinie dermatologii nadal badają przyczyny swędzenia skóry w przebiegu AZS. Oczywiście dla pacjenta jest to jak najbardziej zrozumiałe. Skóra jest popękana, podrażniona, odwodniona, więc swędzi. Jest to tak intensywne odczucie, że nawet najrozsądniejsze osoby nie są w stanie powstrzymać drapania. Nie mówiąc już o dzieciach, które potrafią naprawdę boleśnie i dotkliwie rozdrapać swędzącą skórę. Warto przy tym wspomnieć, że AZS jest diagnozowane na ogół w wieku dziecięcym. Tak to wygląda od strony pacjenta. Medycyna wiąże mechanizm powstawania świądu skóry z defektami w jej strukturze, w toczących się stanach zapalnych, a zatem tak naprawdę pokrywa się to jak najbardziej z subiektywnymi odczuciami chorych.

Profilaktyka i łagodzenie swędzenia skóry

Skoro jest problem szuka się również jego rozwiązania. A w przebiegu AZS łagodzenie swędzącej skóry jest jednym z priorytetów. Na pewno warto dowiedzieć się jak chronić się i zapobiegać, poprzez codzienne czynności, takie jak odpowiednia higiena, pielęgnacja oraz nakładanie stosownej odzieży. Przede wszystkim osoby z AZS powinny przebywać w pomieszczeniach raczej chłodnych, ok 18-20°C i wilgotnych - 70-80%. Nie sprzyja im klimatyzacja, ogrzewanie, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Powinny także nosić odzież z naturalnych, przewiewnych tkanin, istotne są również łagodne, hypoalergiczne środki piorące. Ogromne znaczenie ma higiena i pielęgnacja, zarówno w kontekście stosowanych kosmetyków jak i sposobu ich używania. Warto poczytać więcej na ten temat w serwisach poświęconych kosmetykom – emolientom, np. na http://www.demsa.pl/artykul/jak-lagodzic-swiad-skory-przy-azs.html oraz w sekcjach poświęconych tematyce schorzenia i poszczególnym preparatom.

Emolienty i pielęgnacja swędzącej skóry

Na własną rękę każda osoba, która boryka się z AZS może zadbać o temperaturę otoczenia i wybrać sprawdzone, łagodne środki do prania oraz kosmetyki przeznaczone dla cery atopowej. Wspomniane powyżej emolienty Demsa to doskonały przykład takich właśnie preparatów. Oczywiście najlepiej zaopatrzyć się w kompletny zestaw tych, które będą niezbędne. A zatem na pewno wybieramy preparat do mycia i balsam łagodzący. Z uwagi na to, że bardzo często problemem są podrażnienia i świąd skóry twarzy, nieodzowny będzie specjalny krem do twarzy. W zaostrzeniach zalecane są kosmetyki o zintensyfikowanym działaniu, takie jak skoncentrowany krem, żel intensywnie nawilżający czy balsam łagodzący swędzenie skóry.

Pamiętajmy, że AZS to szereg objawów, wśród których swędzenie skóry jest jednym z istotniejszych. Wywołuje bowiem odruch drapania, co uszkadza skórę (rany, skaleczenia) i w konsekwencji prowadzi do znacznego pogłębiania stanu zapalnego. Tym samym pozbawia pacjenta naturalnej ochrony, jaką zapewnia zdrowa skóra.

Ocena artykułu

4.33
z 9 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(4)
4
 
(4)
3
 
(1)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.33 z 9 głosów

89%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty