Składniki pokarmowe w diecie po resekcji żołądka

Składniki pokarmowe w diecie po resekcji żołądka

Dieta powinna być łatwo strawna, należy z niej wykluczyć potrawy wzdymające, długo zalegające w żołądku (potrawy smażone, pieczone w tradycyjny sposób, zbyt tłuste, pikantne).

Białko

Najistotniejszym zaleceniem diety po okresie rekonwalescencji jest dostarczenie około 1,5-2g białka/kg masy ciała. Większość białka (ponad połowę) powinno stanowić pełnowartościowe białko pochodzenia zwierzęcego takie jak chude mięso, ryby, jaja, mleko i jego przetwory tj. kefiry, jogurty, sery twarogowe. Źródłem białka są również chude gatunki ryb (dorsz, sandacz, szczupak). Produkty zawierające białko zwierzęce powinny znaleźć się w każdym posiłku.

Tłuszcze

W diecie po resekcji żołądka należy ograniczyć spożycie tłuszczów do 50 – 70g na dobę, które powinny pochodzić z masła, śmietany, margaryn miękkich, oliwy z oliwek, oleju sojowego, słonecznikowego, rzepakowego. Należy ograniczyć spożycie ciężko strawnych tłuszczów zwierzęcych pochodzących ze smalca, słoniny czy boczku. W przypadku występowania biegunek tłuszczowych stosuje się kwasy tłuszczowe o średnim łańcuchu węglowym (tłuszcze MCT), które są najlepiej trawione i wchłaniane i są dostępne w postaci specjalnych preparatów.

Błonnik

W diecie po resekcji żołądka należy ograniczyć spożycie błonnika poprzez spożywanie owoców w postaci gotowanej i przetartej (bez skórki i pestek) lub w postaci surowych rozcieńczonych soków. Zaleca się stosowanie pieczywa pszennego, drobnych kasz (manna, kukurydziana, biały ryż).

Ocena artykułu

4.53
z 55 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(35)
4
 
(17)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.53 z 55 głosów

95%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty