Składniki pokarmowe w diecie po resekcji żołądka

Dieta powinna być łatwo strawna, należy z niej wykluczyć potrawy wzdymające, długo zalegające w żołądku (potrawy smażone, pieczone w tradycyjny sposób, zbyt tłuste, pikantne).
Białko
Najistotniejszym zaleceniem diety po okresie rekonwalescencji jest dostarczenie około 1,5-2g białka/kg masy ciała. Większość białka (ponad połowę) powinno stanowić pełnowartościowe białko pochodzenia zwierzęcego takie jak chude mięso, ryby, jaja, mleko i jego przetwory tj. kefiry, jogurty, sery twarogowe. Źródłem białka są również chude gatunki ryb (dorsz, sandacz, szczupak). Produkty zawierające białko zwierzęce powinny znaleźć się w każdym posiłku.
Tłuszcze
W diecie po resekcji żołądka należy ograniczyć spożycie tłuszczów do 50 – 70g na dobę, które powinny pochodzić z masła, śmietany, margaryn miękkich, oliwy z oliwek, oleju sojowego, słonecznikowego, rzepakowego. Należy ograniczyć spożycie ciężko strawnych tłuszczów zwierzęcych pochodzących ze smalca, słoniny czy boczku. W przypadku występowania biegunek tłuszczowych stosuje się kwasy tłuszczowe o średnim łańcuchu węglowym (tłuszcze MCT), które są najlepiej trawione i wchłaniane i są dostępne w postaci specjalnych preparatów.
Błonnik
W diecie po resekcji żołądka należy ograniczyć spożycie błonnika poprzez spożywanie owoców w postaci gotowanej i przetartej (bez skórki i pestek) lub w postaci surowych rozcieńczonych soków. Zaleca się stosowanie pieczywa pszennego, drobnych kasz (manna, kukurydziana, biały ryż).
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Ciąża pozamaciczna rodzaje i objawy
Ciąża ektopowa to każda ciąża, która rozwija się poza jamą macicy.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Cykl menstruacyjny
Zachodzący w organiźmie kobiety cykliczne zmiany są wynikiem procesu wymiany informacji między obszarem mózgu zwanym podwzgórzem, przysadką mózgową, jajnikami i macicą.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.