Składniki pokarmowe w diecie po resekcji trzustki

Składniki pokarmowe w diecie po resekcji trzustki

Tłuszcz

Podstawową cechą diety po usunięciu trzustki jest ograniczenie spożycia tłuszczu do około 40 - 50 g na dobę. Zaleca się stosowanie chudych gatunków mięs, wędlin, ryb, odtłuszczonego mleka, chudych twarogów, jogurtu naturalnego, niskotłuszczowych miękkich margaryn roślinnych, masła, śmietany, oliwy z oliwek, oleju sojowego, słonecznikowego, rzepakowego.

Jeśli w przebiegu choroby dojdzie do nasilenia biegunek tłuszczowych, spowodowanych niecałkowitym trawieniem i wchłanianiem tłuszczów, należy całkowicie wyłączyć z diety tłuszcz do smarowania pieczywa oraz dodawany do potraw.

Całkowite ograniczenie spożycia tłuszczu nie jest wskazane, gdyż upośledzałoby to wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczak takich jak witamina A,D,E,K.

Węglowodany

Dieta u osoby po resekcji trzustki powinna być bogata w węglowodany złożone pochodzące z mąki pszennej, mąki ziemniaczanej, drobnych kasz, ryżu czy ziemniaków. Z diety należy ograniczyć spożycie laktozy obecnej w słodkim mleku, mleku skondensowanym oraz fruktozę obecną w winogronach, czarnych porzeczkach, gruszkach, jabłkach czy miodzie.

Błonnik

Należy ograniczyć spożycie błonnika nierozpuszczalnego (ciemne pieczywo, grube kasze, otręby, surowe warzywa i owoce ze skórką i pestkami) na korzyść błonnika rozpuszczalnego w postaci pektyn (owoce cytrusowe, marchew, dynia, jabłka, banany, płatki owsiane), który zmniejsza wchłanianie cukrów zapobiegając jego dużym wahaniom poposłkowym.

Białko

Spożycie białka powinno wynosić około 1 – 1,5g / kg masy ciała a głównym jego źródłem powinny być niskotłuszczowe produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak chude gatunki mięs ryb i wędlin, chudy twaróg, mleko z zawartością tłuszczu do 1,5%.

U osób z biegunkami, należy ograniczyć należy ograniczyć spożycie mleka słodkiego zawierającego laktozę, która w przypadku braku enzymu laktazy nasila biegunkę i wzdęcia brzucha.

Warzywa i owoce

Z diety wyklucza się warzywa i owoce wzdymające (kapusta, cebula, pory, czosnek, suche strączkowe, gruszki, śliwki, czereśnie).

U osób z biegunkami zaleca się stosowanie produktów o działaniu zapierającym takich jak ryż, mąka ziemniaczana, żelatyna, owoce i warzywa zawierające pektyny (owoce cytrusowe, marchew, dynia, jabłka, banany)

Ocena artykułu

3.7
z 60 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(12)
4
 
(30)
3
 
(9)
2
 
(6)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.7 z 60 głosów

70%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty