Servier w trosce o żyły

Servier w trosce o żyły

12 czerwca 2005 roku zakończyła się ogólnopolska, bezpłatna akcja profilaktyczno - diagnostyczna "Servier w trosce o żyły". W ciągu 8 tygodni, mieszkańcy 11 miast Polski mogli wykonać bezpłatne badania wykrywające choroby naczyniowe, w tym przewlekłą niewydolność żylną oraz skorzystać z konsultacji lekarskich. Koordynatorem ogólnopolskim akcji był prof. dr hab. med. Wojciech Noszczyk - kierownik I Katedry i Kliniki Chirurgii II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Akcja przebiegała pod patronatem Polskiego Towarzystwa Flebologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej.

Ideą, zainaugurowanego 20 kwietnia w Warszawie przedsięwzięcia, była popularyzacja wiedzy dotyczącej czynników ryzyka oraz powikłań, jakie niesie ze sobą przewlekła niewydolność żylna, wiązana zazwyczaj z defektem kosmetycznym, a nie poważnym problemem zdrowotnym i społecznym. Akcja "Servier w trosce o żyły" oraz prowadzone w jej trakcie badania profilaktyczne objęły swoim zasięgiem 11 miast Polski - Warszawę, Kraków, Lublin, Łódź, Katowice, Wrocław, Poznań, Szczecin, Gdańsk, Białystok oraz Bydgoszcz.

Badania dopplerowskie, wykonywane podczas akcji "Servier w trosce o żyły", to bezbolesne badania ultrasonograficzne wykorzystujące falę ultradźwiękową, która pozwala na obserwację tkanek i naczyń krwionośnych oraz kierunku i prędkości, z jaką przepływa krew. Badanie to pozwala stwierdzić, czy u pacjenta występują problemy z przepływem krwi i czy cierpi on na przewlekłą niewydolność żylną.

W ciągu 8 tygodni, z badań i konsultacji dostępnych w Naczyniowej Poradni Servier, skorzystało łącznie 5850 pacjentów, z czego 78,5 proc. stanowiły kobiety, a 21,5 proc. mężczyźni. Średni wiek badanych wynosił 53 lata, w tym 564 osoby to pacjenci poniżej 40 roku życia. W wyniku przeprowadzonych badań u 66 proc. pacjentów stwierdzono przewlekłą niewydolność żylną w różnym stopniu zaawansowania, 49 proc. skierowano na dalszą diagnostykę.

W ankietowanym badaniu:

 • 87 proc. pacjentów zgłosiło występowanie uczucia ciężkości nóg
 • 89 proc. ból nóg
 • 84 proc. objawy takie jak. kurcze, mrowienie
 • 73 proc. zaobserwowało u siebie pajączki i siateczkowe żyłki
 • 67 proc. zaobserwowało u siebie obrzęk w okolicy kostek
 • 59 proc. ankietowanych zgłosiło, że żylaki występowały lub też występują także u członków rodziny
 • 78 proc. z ankietowanych kobiet było w ciąży

We wstępnym przedmiotowym badaniu lekarskim:

 • u 76 proc. pacjentów stwierdzono teleangiektazje i żyły siateczkowate
 • u 55 proc.   żylaki
 • u 24 proc.  obrzęki związane z niewydolnością żylną
 • u 18 proc. przebarwienia skórne będące następstwem zaawansowanej choroby żylnej
 • u 8 proc. kobiet objawy choroby żylnej pojawiły się podczas ciąży

Przewlekła niewydolność żylna staje się coraz częstszym problemem w krajach uprzemysłowionych, ponieważ dotyczy znacznej liczby osób czynnych zawodowo. Z danych statystycznych wynika, że na chorobę tę cierpi w Polsce ok. 37 proc. mężczyzn i 47 proc. kobiet. U większości pacjentów występują zaawansowane stadia choroby, a aż 62 proc. z nich nigdy nie leczyło się z powodu PNŻ (Przewlekłej Niewydolności Żylnej)

Do najczęściej wymienianych czynników ryzyka przewlekłej niewydolności żylnej należą:

 • płeć żeńska - kobiety chorują niemal dwukrotnie częściej niż mężczyźni;
 • czynniki genetyczne; 
 • wiek - chorobowość zwiększa się wraz z wiekiem;
 • rasa - zróżnicowanie geograficzne PNŻ może być związane z różnymi stylami życia - np. w Egipcie choroba występuje tylko u 5,8 proc. populacji, podczas gdy w Wielkiej Brytanii u 32 proc., a w Polsce aż u 42 proc.;
 • hormonoterapia;
 • otyłość - badania dowiodły, iż żylaki znacznie częściej występują u kobiet z nadwagą, natomiast u mężczyzn związek z nadwagą wykazywały jedynie teleangiektazje i żylaki typu siatkowatego;
 • wady postawy;
 • brak aktywnego trybu życia; 
 • praca w pozycji stojącej i siedzącej;
 • przebyte ciąże - ryzyko rozwoju żylaków u kobiet po przebytych dwóch lub więcej ciążach jest większe o około 20-30 proc. w porównaniu z grupą kobiet po przebytej jednej ciąży lub u kobiet, które w ciąży nie były.

Skala zjawiska powoduje, że PNŻ jest obecnie chorobą o zasięgu niemal społecznym i kolejną konsekwencją postępu cywilizacyjnego. Nieleczona choroba prowadzi do groźnych powikłań, m.in. owrzodzeń żylnych podudzi oraz znacznie upośledza jakość życia chorych. Leczenie i opieka nad chorymi z owrzodzeniami żylnymi podudzi to olbrzymie koszty, które ponosi całe społeczeństwo.

W tej sytuacji kluczowe stają się działania edukacyjne i profilaktyczne, a w szczególności uświadomienie pacjentom konieczności kontaktu z lekarzem w początkowym stadium choroby oraz prowadzenia terapii pod ścisłym nadzorem lekarskim. Dzięki takim akcjom jak "Servier w trosce o żyły" poważne, społeczne konsekwencje, jakie niesie ze sobą przewlekła niewydolność żylna, mogą stać się w przyszłości mniej dotkliwe.

Akcję "Servier w trosce o żyły" zorganizowała firma Servier Polska- znana z działań profilaktycznych propagujących edukację zdrowotną pacjentów i  współpracy na polu naukowym ze środowiskiem lekarskim. Servier jest jedną z wiodących firm farmaceutycznych w Polsce. Grupa Badawcza Servier, największa niezależna francuska firma farmaceutyczna, założona ponad blisko 50 lat temu przez doktora farmacji i medycyny Jacques'a Servier istnieje w Polsce od 1992 roku. Prowadzi w naszym kraju długofalowe inwestycje w zakresie: badań nad innowacyjnymi lekami, produkcji
i dystrybucji leków, informacji naukowej oraz profilaktyki i edukacji zdrowotnej pacjentów.

Ocena artykułu

4.7
z 23 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(16)
4
 
(7)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.7 z 23 głosów

100%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty