Schorzenia reumatyczne w Polsce

Wyniki najnowszych badań reprezentatywnych wskazują, że choroby reumatyczne są pierwszą przyczyną chorób spośród głównych problemów zdrowotnych. 22% społeczeństwa to osoby uskarżające się na przewlekłe choroby stawów. Liczba ta jest 2,5-krotnie większa od liczby pacjentów z problemami kardiologicznymi (8%), wyprzedzając na liście chorób przewlekłych nawet cukrzycę. Z problemami tymi częściej spotykają się kobiety niż mężczyźni.
Najczęściej spośród dolegliwości reumatycznych ankietowani uskarżają się są bóle kręgosłupa lędźwiowego (42%). Drugą wskazywaną dolegliwością są bóle kolan, które dotyczą około jednej trzeciej społeczeństwa. Bóle kręgosłupa szyjnego oraz bóle bioder zgłasza około 25% osób. Wszystkie dolegliwości dużo częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Spośród osób, które uskarżają się na dolegliwości reumatyczne lekarz rozpoznał chorobę zwyrodnieniową w 21,5 % przypadków, co stanowi 5,3 mln osób, natomiast osteoporozę w 3,4% (850 tys.).
Około połowa Polaków określa swój stan zdrowia jako w pełni sprawny (47%), ale pozostała część to osoby niesprawne stale lub okresowo. Chorzy niesprawni z powodu chorób reumatycznych stanowią 43% społeczeństwa. Badania wskazują, że chorzy ze swoimi problemami najczęściej zgłaszają się do lekarza rodzinnego (35%), dużo rzadziej odwiedzają specjalistę reumatologa (11%).
Celem badania, które objęło ponad 4 tysiące osób, było precyzyjne ustalenie, jaki odsetek społeczeństwa cierpi na schorzenia reumatyczne. Próba losowa powstała w oparciu o numery PESEL, udostępnione dla celów naukowych programu, co zapewnia jego reprezentatywność Projekt badania "Nasze dolegliwości" zyskał niezwykle pozytywną opinię podczas Europejskiego Kongresu Reumatologicznego, który odbył się w czerwcu 2002 r. "To pierwsze badanie o takiej jakości i profesjonalizmie w skali Europy. Chcemy, aby jego rezultaty posłużyły do porównań z informacjami o częstości występowania przewlekłych chorób układu ruchu zbieranymi przez stowarzyszenia pacjentów w innych krajach Europy" - powiedział profesor Sjef van der Linden, przewodniczący Stałego Komitetu Epidemiologii i Badań Naukowych
Powszechne występowanie przewlekłych chorób reumatycznych powoduje znaczące obniżenie potencjału zdrowia społeczeństwa, przez dramatyczne utrudnienie codziennego funkcjonowania chorych, przyczynianie się do nieuchronnej, trwałej niepełnosprawności oraz skrócenie czasu przeżycia o 5-7 lat. Można prognozować, że do 2020 roku liczba chorych powiększy się znacznie w wyniku przesunięcia struktury demograficznej w kierunku grup wiekowych powyżej 50 roku życia.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.