Rusza program edukacyjny

Rusza program edukacyjny

3 kwietnia 2006r. rozpoczął się program edukacyjny „Zielone światło dla Tlenu”, zainicjowany przez producenta nowej generacji soczewek silikonowo- hydrożelowych O2OPTIX, firmę CIBA Vision. Celem programu jest propagowanie wiedzy na temat prawidłowych zachowań w zakresie higieny wzroku oraz kształtowanie nawyków profilaktycznych poprzez zachęcanie młodych ludzi do systematycznych badań wzroku.

W obecnych czasach młode osoby często nie wykazują zainteresowania stanem zdrowia swoich oczu i odwlekają wizytę u specjalisty aż do momentu wystąpienia mocno odczuwalnych schorzeń. Jak donoszą statystyki prawie 50% polskiego społeczeństwa ma wady wzroku, które w głównej mierze korygowane są okularami. Soczewek kontaktowych używa jedynie 1% społeczeństwa, zwłaszcza ludzie młodzi.1 Tak niski wskaźnik wiąże się z niewielkim poziomem wiedzy o soczewkach i krążącymi o nich mitami.

Dużą popularnością nadal cieszą się tradycyjne miesięczne soczewki hydrożelowe, które ze względu na niską przepuszczalność tlenu nie powinny być noszone dłużej niż 8 godzin dziennie. Niestety prowadzony przez wiele osób tryb życia, często nie pozwala na przestrzeganie tej zasady, a w związku z tym może prowadzić do poważnych konsekwencji. Brak tlenu w rogówce przez dłuższy czas może być przyczyną wielu komplikacji. Niedotlenione oko jest zmęczone, co może objawiać się dyskomfortem pod koniec dnia, podrażnieniem, uczuciem suchości lub zaczerwienieniem. Niestety wiele osób noszących soczewki kontaktowe nie zdaje sobie z tego sprawy, a swoje dolegliwości tłumaczy zupełnie innymi przyczynami.

Wiedząc o tym naukowcy opracowali zupełnie nowy materiał do produkcji soczewek kontaktowych. Dzięki temu możemy cieszyć się soczewkami silikonowo-hyrożelowymi! Ich największą przewagą jest zapewnienie przepływu dużej ilości tlenu do oka, co w praktyce oznacza bielsze i zdrowo wyglądające oczy (ten tekst możecie jeszcze zredagować)

Wychodząc naprzeciw potrzebom wszystkich młodych ludzi, którzy często z braku czasu mają ograniczony dostęp do specjalistycznej pomocy okulistycznej, producent nowej generacji oddychających soczewek silikonowo – hydrożelowych O2OPTIX postanowił zrealizować program edukacyjny „Zielone światło dla Tlenu”. Celem programu jest rozpowszechnianie profilaktyki zdrowotnej w zakresie kontroli oczu, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku oraz zwrócenie uwagi na znaczenie tlenu, dla zachowania zdrowych i wypoczętych oczu. Oddychające soczewki O2OPTIX zapewniają 5 razy więcej tlenu niż tradycyjne soczewki hydrożelowe, stąd też powstała idea programu „Zielone światło dla Tlenu”.

Wśród młodych ludzi panuje przekonanie, że choroby narządu wzroku ich nie dotyczą. Dopiero gdy zauważą, że coś niedobrego dzieje się z ich oczami, udają się z wizytą do okulisty. Niestety wtedy często bywa za późno. Dlatego żywię głęboką nadzieję, że taka inicjatywa jak „Zielone światło dla Tlenu” pozwoli uświadomić młodym ludziom, jak ważne dla zdrowia ich oczu są systematyczne badania - powiedziała dr Bożena Grechuta, specjalista chorób oczu, Gabinet Okulistyczny POLY-LENS.

Jednym z najważniejszych elementów programu będą bezpłatne konsultacje okulistyczne zorganizowane w 15 wybranych miastach Polski, w sąsiedztwie uczelni i uniwersytetów. Podczas tych spotkań wszyscy młodzi ludzie będą mogli wykonać bezpłatne badanie wzroku. Osobom ze stwierdzoną wadą zostanie zaproponowany dobór miesięcznych soczewek silikonowo-hydrożelowych O2Optix oraz nauka pielęgnacji oddychających soczewek kontaktowych. Program edukacyjny „Zielone światło dla Tlenu” rozpoczął się 3 kwietnia i w przeciągu dwóch miesięcy realizowany będzie w niebieskim jeżdżącym gabinecie okulistycznym na uczelniach Gdańska, Gdyni, Bydgoszczy, Torunia, Zielonej Góry, Wrocławia, Łodzi, Gliwic, Katowic, Krakowa, Opola, Częstochowy, Warszawy, Lublina i Białegostoku.

Ocena artykułu

4.59
z 29 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(19)
4
 
(9)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.59 z 29 głosów

97%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty