Rusza ogólnopolska akcja

Rusza ogólnopolska akcja
Bezsenność, na którą cierpi aż 1/3 Polaków, ma poważne konsekwencje zdrowotne, społeczne i ekonomiczne. Jednak wciąż brakuje specjalistów i poradni zajmujących się terapią zaburzeń snu. Również większość osób cierpiących z tego powodu nie zgłasza swoich problemów lekarzom lub "leczy się" alkoholem i środkami o nie potwierdzonej skuteczności. W związku z tym Akademia Dobrego Snu organizuje ogólnopolską akcję, która ma umożliwić pacjentom kontakt z ekspertami. Przez 15 weekendów w największych miastach Polski specjaliści będą udzielać bezpłatnych porad osobom cierpiącym z powodu bezsenności. Informacje na temat choroby i przebiegu akcji można znaleźć na stronie internetowej: www.akademiadobregosnu.pl.

Ogólnopolska kampania edukacyjna "Śpij dobrze!" ma na celu poszerzenie wiedzy na temat snu, bezsenności i jej leczenia oraz ułatwienie pacjentom cierpiącym na zaburzenia snu dostępu do specjalistów. Ma ona również pomóc przełamać niechęć wielu osób do zgłaszania swoich problemów ze snem w gabinecie lekarskim, a samych lekarzy zachęcić do omawiania z pacjentami także spraw dotyczących snu. Kampania jest adresowana przede wszystkim do osób w wieku 40-60 lat - grupy aktywnej zawodowo, w której problem bezsenności w ostatnim czasie narasta. Począwszy od 26 stycznia eksperci Akademii Dobrego Snu będą co tydzień przez dwa dni udzielać bezpłatnych konsultacji w kolejnym mieście (Lublin, Gdańsk, Łódź, Szczecin, Katowice, Rzeszów, Poznań, Warszawa, Kielce, Kraków, Wrocław, Białystok, Bydgoszcz, Opole, Zielona Góra). Termin przyjazdu specjalistów do poszczególnych miast można uzyskać na stronie www.akademiadobregosnu.pl.

Akademia Dobrego Snu, pod patronatem której organizowana jest akcja "Śpij dobrze!", to niezależna grupa ekspertów. Działalność Akademii została zainaugurowana w grudniu ubiegłego roku. Celem Akademii jest upowszechnianie wiedzy na temat bezsenności i jej leczenia zarówno wśród lekarzy, jak i osób chorych. Już wkrótce pod egidą Akademii zostaną przeprowadzone szkolenia dla lekarzy pierwszego kontaktu w kilkudziesięciu wybranych miastach Polski. Kolejnym przedsięwzięciem Akademii Dobrego Snu będzie opracowanie raportu na temat bezsenności w naszym kraju. Z inicjatywy Instytutu Psychiatrii i Neurologii oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem zostaną także opracowane polskie standardy leczenia bezsenności. Akademia Dobrego Snu nawiązuje do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby rozwijać wszelkie inicjatywy mające na celu zwiększenie świadomości problemu zaburzeń snu i poprawę edukacji w tym zakresie.

Według WHO około połowa ludzi na świecie cierpi z powodu bezsenności lub jest nią zagrożona. Na podstawie badań przeprowadzonych w Polsce można zauważyć zwiększenie odsetka populacji mającej problemy ze snem z około 25% w roku 1996 do około 35% w roku ubiegłym. Polacy chorują równie często jak mieszkańcy Europy Zachodniej, ale ich bezsenność jest bardziej złożona i oceniają ją jako dużo cięższą.

Jednak większość Polaków nie uznaje bezsenności za zaburzenie wymagające terapii. Zaledwie jedna trzecia osób zgłasza się do lekarzy ze swoimi problemami ze snem, druga część chorych nie robi zupełnie nic w zakresie poprawy snu, a trzecia - próbuje radzić sobie na własną rękę. Chociaż lekarze dysponują już skutecznymi środkami nasennymi nowej generacji, z którymi wiąże się minimalne ryzyko uzależnienia, główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest nadal obawa przed uzależnieniem od leków nasennych.

Większość pacjentów nie zdaje sobie także sprawy z poważnych konsekwencji zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych nie leczonej bezsenności. Udowodniono, że osoby nią dotknięte ponad dwukrotnie częściej zapadają na chorobę wieńcową niż osoby bez zaburzeń snu. Częściej też uskarżają się na problemy żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, karku i krzyża. Aż 25% - 40% cierpiących z powodu bezsenności ma zaburzenia lękowe. A ryzyko rozwoju depresji jest u nich czterokrotnie większe niż u osób, które nie zmagają się z tym problemem. Chorzy nierzadko mają również problemy z alkoholem oraz częściej występuje u nich obniżenie odporności. Skutki zdrowotne choroby mają ogromny wpływ na życie zawodowe i społeczne. Osobom nią dotkniętym częściej zdarzają się nieobecności w pracy. Chorzy pracują mniej wydajnie, częściej też są ofiarami wypadków przy pracy czy na drogach. Bezsenność wiąże się również z dwu-trzykrotnie wyższym wskaźnikiem konsultacji w gabinetach lekarskich i dwukrotnie wyższym wskaźnikiem hospitalizacji.

Akademia Dobrego Snu jest wspierana z grantu edukacyjnego firmy Sanofi-Synthélabo.

Ocena artykułu

3.68
z 65 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(12)
4
 
(33)
3
 
(10)
2
 
(7)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.68 z 65 głosów

69%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty