Rusza ogólnopolska akcja

Ogólnopolska kampania edukacyjna "Śpij dobrze!" ma na celu poszerzenie wiedzy na temat snu, bezsenności i jej leczenia oraz ułatwienie pacjentom cierpiącym na zaburzenia snu dostępu do specjalistów. Ma ona również pomóc przełamać niechęć wielu osób do zgłaszania swoich problemów ze snem w gabinecie lekarskim, a samych lekarzy zachęcić do omawiania z pacjentami także spraw dotyczących snu. Kampania jest adresowana przede wszystkim do osób w wieku 40-60 lat - grupy aktywnej zawodowo, w której problem bezsenności w ostatnim czasie narasta. Począwszy od 26 stycznia eksperci Akademii Dobrego Snu będą co tydzień przez dwa dni udzielać bezpłatnych konsultacji w kolejnym mieście (Lublin, Gdańsk, Łódź, Szczecin, Katowice, Rzeszów, Poznań, Warszawa, Kielce, Kraków, Wrocław, Białystok, Bydgoszcz, Opole, Zielona Góra). Termin przyjazdu specjalistów do poszczególnych miast można uzyskać na stronie www.akademiadobregosnu.pl.
Akademia Dobrego Snu, pod patronatem której organizowana jest akcja "Śpij dobrze!", to niezależna grupa ekspertów. Działalność Akademii została zainaugurowana w grudniu ubiegłego roku. Celem Akademii jest upowszechnianie wiedzy na temat bezsenności i jej leczenia zarówno wśród lekarzy, jak i osób chorych. Już wkrótce pod egidą Akademii zostaną przeprowadzone szkolenia dla lekarzy pierwszego kontaktu w kilkudziesięciu wybranych miastach Polski. Kolejnym przedsięwzięciem Akademii Dobrego Snu będzie opracowanie raportu na temat bezsenności w naszym kraju. Z inicjatywy Instytutu Psychiatrii i Neurologii oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem zostaną także opracowane polskie standardy leczenia bezsenności. Akademia Dobrego Snu nawiązuje do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby rozwijać wszelkie inicjatywy mające na celu zwiększenie świadomości problemu zaburzeń snu i poprawę edukacji w tym zakresie.
Według WHO około połowa ludzi na świecie cierpi z powodu bezsenności lub jest nią zagrożona. Na podstawie badań przeprowadzonych w Polsce można zauważyć zwiększenie odsetka populacji mającej problemy ze snem z około 25% w roku 1996 do około 35% w roku ubiegłym. Polacy chorują równie często jak mieszkańcy Europy Zachodniej, ale ich bezsenność jest bardziej złożona i oceniają ją jako dużo cięższą.
Jednak większość Polaków nie uznaje bezsenności za zaburzenie wymagające terapii. Zaledwie jedna trzecia osób zgłasza się do lekarzy ze swoimi problemami ze snem, druga część chorych nie robi zupełnie nic w zakresie poprawy snu, a trzecia - próbuje radzić sobie na własną rękę. Chociaż lekarze dysponują już skutecznymi środkami nasennymi nowej generacji, z którymi wiąże się minimalne ryzyko uzależnienia, główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest nadal obawa przed uzależnieniem od leków nasennych.
Większość pacjentów nie zdaje sobie także sprawy z poważnych konsekwencji zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych nie leczonej bezsenności. Udowodniono, że osoby nią dotknięte ponad dwukrotnie częściej zapadają na chorobę wieńcową niż osoby bez zaburzeń snu. Częściej też uskarżają się na problemy żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, karku i krzyża. Aż 25% - 40% cierpiących z powodu bezsenności ma zaburzenia lękowe. A ryzyko rozwoju depresji jest u nich czterokrotnie większe niż u osób, które nie zmagają się z tym problemem. Chorzy nierzadko mają również problemy z alkoholem oraz częściej występuje u nich obniżenie odporności. Skutki zdrowotne choroby mają ogromny wpływ na życie zawodowe i społeczne. Osobom nią dotkniętym częściej zdarzają się nieobecności w pracy. Chorzy pracują mniej wydajnie, częściej też są ofiarami wypadków przy pracy czy na drogach. Bezsenność wiąże się również z dwu-trzykrotnie wyższym wskaźnikiem konsultacji w gabinetach lekarskich i dwukrotnie wyższym wskaźnikiem hospitalizacji.
Akademia Dobrego Snu jest wspierana z grantu edukacyjnego firmy Sanofi-Synthélabo.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Objawy ciąży
Jakie objawy ciąży jedynie sugerują możliwość i prawdopodobieństwo ciąży a jakie są pewnym dowodem ciąży.
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Cykl menstruacyjny
Zachodzący w organiźmie kobiety cykliczne zmiany są wynikiem procesu wymiany informacji między obszarem mózgu zwanym podwzgórzem, przysadką mózgową, jajnikami i macicą.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.